Sida 1 av 1

Transit biltransport

Postat: ons nov 30, 2016 8:00 pm
av Johan F
Hej, ny här på forumet och ni har säkert hört den förut.

Går i tankar att bygga en biltransport på en Transit 190 -77 och vill då naturligtvis stoppa i en annan motor och automatlåda för att få lite bättre marschfart. Samtidigt vill jag behålla den platta fronten som i mitt tycke är den snyggaste, frågan är då vad man får plats med och hur många hästar kan man stoppa i?

Äger i dag,

Ford Transit husbil 175 -73
Ford Transit 190 dubbelhytt med långt flak -00

Johan

Postat: ons nov 30, 2016 9:02 pm
av RickardEM
Dem lyckades väl få i en kent-motor med den korta fronten på tiden det begav sig men den är väl inget att satsa på kanske.
Är det ett alternativ att flytta bak motorn? I såfall borde väl en V6:a passa alla tiders fast man kanske får modifiera lite.

\Rickard

PS. Fin samling med Transiter! :)

Postat: fre dec 02, 2016 6:06 am
av Johan F
Hej, tack för svar.

Det var väl också min tanke att någon mindre v6 kan passa, jag har en v8 från en BMW 530 men den är väl för stor misstänker jag. Vidare får man väl byta till skivbromsar fram så förslag på från vilken Transit dom skall plockas mottages tacksamt, även förslag på en liten v6.

Johan

Postat: fre dec 02, 2016 11:46 am
av RickardEM
Blev det inte standard med skivbromsar på Transiten runt -76? Annars så borde bromsarna från Mk2 passa då jag har läst någonstans att bromsarna flyttades över från Mk1 till Mk2. :)

\Rickard