En liten fundering, bara...

och nu blir jag tvungen att brista ut i torr kanslisvenska för att få ihop det, men här åker det, hoppas det inte spårar ur helt

:
Är Arbetsförmedlingen på väg att falla samman under bördan? I den här regionen försöker de ju t o m lyfta sig i håret med en dokusåpa på TV
https://www.svtplay.se/video/17480386/s ... -avsnitt-1 som följer ett av kontoren, svårigheterna som visas framstår snarare som exempel på en relativt högfungerande del av organisationen jämfört med andra enheter (där påbörjades planering för nerläggningen av Sysselsättningsfasen för ca ett år sedan, inte så i det här fallet...). Vore intressant att höra hur bra eller dåligt det fungerar i andra delar av landet, alltså rent allmänt. Är det som många arbetsgivare och rätt många av oss sökande tycker att det behövs en omdaning av hela verksamheten?
Varför jag lyfter detta beror på funderingar som dök upp efter att ha bevittnat (och ha varit med och slängt käft i

:p) en verbal incident följande på en beslutsmässig härdsmälta idag med ganska storskalig verkan där alla bestämda förutsättningar och satta överenskommelser helt oväntat revs upp (men bromsades upp skickligt av en enskild beslutsfattare som satte sunt förnuft före oövertänkta tvärgirar, bör poängteras) på ett sätt som antagligen kommer att ske likadant på många andra ställen allt närmare valet vi kommer. I korthet - är det rimligt att slira på planeringen i ett års tid, då och då komma med nya påbud som först sägs spikade och odiskutabla och sedan när tiden infaller helt ändra spelreglerna utan föregående förvarning till varken åtgärdsanordnare eller inblandade deltagare? Här är också viktigt att säga att enskilda tjänstemän har det verkligen inte lätt de heller som läget är utan gör i regel allt de kan för att laga sprickorna som uppstår fortare än de hinner med, så de är värda sympatier. Problemen ligger någon annanstans.
Det handlar inte om partipolitik utan snarare något slags frossa i själva systemet (säkert framkallad bl a av den senaste tidens kritik) på ett sätt jag bevittnat i andra statliga verksamheter kort innan sammanbrott och tvunget omskapande. Fortsättning lär följa till veckan om inte detta kan anses falla utanför vad som är okay att ta upp här, men jag tror vi är några som ser ett värde i att diskutera såna här samhällsfrågor ur ett medborgarperspektiv oavsett vilken plats vi står på eftersom det griper in i så mycket av de aktuella samhällsproblemen. Nå, vad säger ni?