Sida 1 av 1
Eftersnack: EuroFord Nordic, 1-2 augusti 2015 i Mariehamn
Postat: lör aug 01, 2015 9:59 pm
av davve d
Ännu en väl arrangerad utställning av Ford Classic & Motorsport Club Åland. Vädret bjöd på sol med lite blåst. Helt ok när man är utomhus en hel dag.
Ca 60-talet Fordar från 50-2010 talet. Många i mycket bra orginalskick men även ett par riktigt balla byggen. Väl värt en resa över med got mat, taxfree och kall öl för att se klassiker som klarat sig från rost.
Ett stort grattis till våran egen Patrick (cossiepatrick) som knep förstaplatsen i klassen modifierat med sin fina Sierra Cosworth med fin spec under huven
Även ett strort grattis till Peter Karlsson (Peän) som även i år fick long distance priset med sin Escort RS2000 4x4.
Nästa år hoppas jag vi blir fler.
Knäppte lite bilder:
Och den sedvanliga vinnarbilden/idolbilden. Cossiepatrick och Peän med sina förstapriser
Finns nån mer bild på:
http://www.garaget.org/mypage/gallery.p ... 4224&saved
Postat: lör aug 01, 2015 10:44 pm
av Johansson
Oj oj oj Patrick Mr bling bling

grattis!
Postat: sön aug 02, 2015 7:15 am
av cossiepatrick
Ja det var riktigt kul, man åker ut dit för att det är kul å kolla på gamla fordar å så går man å vinner ett förstapris. En lyckad dag! Ett stort tack vill ja rikta till mannen på kullen (Davve) han hjälpte till å föra fram bilen å även att ja kunde få lite fason på den hemma hos honom tidigare i veckan.
Postat: sön aug 02, 2015 9:47 am
av ulm
Vad kul !! Grattis Patrik
Postat: sön aug 02, 2015 10:25 pm
av Leifet
[ATTACH]40160[/ATTACH]
En uppdatering. Long distance gick efter kontroll till Leifet med ford focus ST 2012 från mullsjö.
Det vart en gemytlig träff, med nya erfarenheter om fordar, kommer att åka igen nästa år.
Postat: mån aug 03, 2015 7:39 am
av davve d
Haha, där ser man. Ja ni bor ju på varsin sida om sjön. Ett stort grattis till Leifet då för Long Distance priset:first:
Postat: tis aug 04, 2015 8:13 pm
av Peän
davve d skrev:Haha, där ser man. Ja ni bor ju på varsin sida om sjön. Ett stort grattis till Leifet då för Long Distance priset:first:

Leif ville inte ha det först när jag fick reda på vart han var ifrån (sa han iaf

)
Men jag lämnade över det när vi fikade efter Shellmacksbesöket.
Postat: tis aug 04, 2015 8:25 pm
av Leifet
Peän skrev:
Leif ville inte ha det först när jag fick reda på vart han var ifrån (sa han iaf

)
Men jag lämnade över det när vi fikade efter Shellmacksbesöket.
Du hade ju redan fått det, så jag tyckte du skulle ha det. Men jag tackar för gesten såklart

Postat: tis aug 04, 2015 8:26 pm
av davve d
Peän skrev:
Leif ville inte ha det först när jag fick reda på vart han var ifrån (sa han iaf

)
Men jag lämnade över det när vi fikade efter Shellmacksbesöket.
Ah, jag förstår. Strongt av er båda att ta er dit men vi som var där vet ju att det definitivt är värt resan:)
Postat: tis aug 04, 2015 8:34 pm
av Leifet
davve d skrev:Ah, jag förstår. Strongt av er båda att ta er dit men vi som var där vet ju att det definitivt är värt resan:)
Ja jag rekomenderar att man åker över nästa år om man har möjlighet. Verkligen en gemytlig träff med en härlig blandning på bilar.
Postat: tis aug 04, 2015 8:47 pm
av davve d
Leifet skrev:Ja jag rekomenderar att man åker över nästa år om man har möjlighet. Verkligen en gemytlig träff med en härlig blandning på bilar.
Kan bara hålla med. Kul att se att det fortfarande finns välbevarade äldre europeiska Fordar. Åker också över nästa år om allt stämmer.