Sida 1 av 2

B: raggar-taunusen och andra trevliga saker

Postat: ons sep 26, 2007 7:34 pm
av BelseBoB
här kommer lite bilder på vår kära tåånus! *drool* sitter inga fjädrar under där bak nu men visst skulle den va fet om den var så låg under hela!

Bild

fälgarna är ut och in vända och det går perfekt då volvo axeln är smalare än org. så dom ska lackas svarta med kromkant!
Bild

framifrån, bra med varnings tejp!
Bild

hehe!
Bild
Bild

sen escort MK2 som klemppa köpte billigt och fick med ett helt släp med saker! :p där bidrar jag lite så använder v dens delar till turbo bygget.
Bild
Bild

Postat: ons sep 26, 2007 8:10 pm
av Maff1a
att det är en raggarbil förstår nog alla ;)

Postat: ons sep 26, 2007 8:13 pm
av Ford_Taunus
poor shame ... ;) man blir lite ledsen

Postat: ons sep 26, 2007 8:33 pm
av cossie_robin
hehehe GöTT STUK! :D

Postat: tor sep 27, 2007 4:22 am
av mr Costin
He he, undrar ni var brudarna är nånstans...:p

Escorten har ju potential, den svarta är den mest söndersupna bil jag sett på länge... har själv åkt runt i mattsvarta bilar... på 80 talet...

Postat: tor sep 27, 2007 11:08 am
av BelseBoB
vi köpte den vääldigt ner supen av ett galet gäng och tänkte där har vi en bil som vi kan köra hur som hälst med och att den kommer dö ut fort, men vi har haft den i ett år nu och den besiktigad och allt! trimmar den lite hela tiden så det är alltid lika roligt och folks miner då man drar dem vid rödljuset med fullpackad bil! :p som bäst drog den lakrits ända upp i 3:an men då gick bakaxeln stup i kvarten :Odd: så nu förbereds volvo axeln och turbo motor som sagt :) mycket omsorg bakom den fast det kanske inte ser ut så..

brudar.. svårt att slippa dom för att våga slira utan att vara rädd om dem ;)

lacken är inte matt men vet inte vad det är för färg, går inte att skråma på nåt sätt och låsnnar inte fast plåten blivit vikt hundratals ggr. ;) tror det är nånsorts takmåla eller kontainer färg..

har försökt få klemppa att vi ska ut o glida med escorten nån gång som den ser :p och så klart skulle den måsta dra alla BMW:s m.m. :D gillar att visa alla skeptiker vad Ford går för!

Postat: tor sep 27, 2007 12:53 pm
av mr Costin
Har du inga Cortinor stående där borta?

Postat: tor sep 27, 2007 5:56 pm
av SK Racing
mr Costin skrev:har själv åkt runt i mattsvarta bilar... på 80 talet...
Ja du är ju lite äldre :D

Postat: tor sep 27, 2007 6:00 pm
av BelseBoB
mr Costin skrev:Har du inga Cortinor stående där borta?
nej tyvärr :( tänkte du kanske på den äldre modellen?

finns ganska många av de nya 70-tals som står och rullar här i trakten :)
sen kan man hitta nån consul också! vet om en 100% orginal consul GT 3000 med 3 liters v6:an som en gammal dam äger och hon bor utomlands så den har inte rört på sej mycket i sitt liv! vet dock inte om hon är i livet mer :rolleyes: då har den väl ärvts bort åt nån lyckost..

sen finns det en s**t-gubbe som ruvar på massor med P7 taunusar och nån P3 och P5,P6 osv. men det står säkert över 20 st. taunus M-modeller på hans gård! och han vägrar sälja en ända och då har dom stått och rostat i måånga år :( mina dröm bilar..

Postat: tor sep 27, 2007 8:24 pm
av Ford_Taunus
såna där snubbar finns de í Dalarna runt borlängetrakten.
En osäker källa påstod att den familjen samlat på Sig enkom Granador ( Alla modeller) + ladvis (lada) med delar.
Runt 75 Granador ska de tydligen stå där som dom samlat i 20 år, på 3 personer.
.. Nästan omöjligt att få dom att ens sälja gamla tändstift tydligen :(

Postat: tor sep 27, 2007 8:36 pm
av SK Racing
synd med dessa människor som låter skiten stå o blir fördärvat istället för att sålt det till någon som hade tagit hand om "skiten"

Postat: fre sep 28, 2007 9:42 am
av kallur
Ford_Taunus skrev:såna där snubbar finns de í Dalarna runt borlängetrakten.
En osäker källa påstod att den familjen samlat på Sig enkom Granador ( Alla modeller) + ladvis (lada) med delar.
Runt 75 Granador ska de tydligen stå där som dom samlat i 20 år, på 3 personer.
.. Nästan omöjligt att få dom att ens sälja gamla tändstift tydligen :(
haha det finns många såna gubbar här jag vet både vart det finns mk1 escorter å capris men inget som sälgs:mad:

Postat: sön sep 30, 2007 11:43 am
av BelseBoB
ja de grymt synd! ja tror knappast hankan skruva nåt över huvudtaget.. och då man försöker övertala honom att sälja en för att jag vill fixa upp den som ny så säger han att han har en "fantasi" att alla dom där ska va i nyskick..

Postat: sön sep 30, 2007 2:17 pm
av jijson
fåården har fått stripes, saknas eldflames så är det värsta ronny&ragge kopian ;)

Postat: sön sep 30, 2007 4:44 pm
av BelseBoB
haha! ja vi fick faktiskt inspirationen till en taunus från ronny&ragge! :) vi tänkte att nu fan ska vi ha en taunus som ska se ut som stryk MEN den måste dra det mesta istan! ;) och det får inte kosta mycket! så då blev det den här nersupna kärran och vi tänkted den kommer hålla ca 2 helger.. det satt en seg 1.6 ohc i den då vi köpte den, utan vatten och olja.. men den gick alldrig sönder! :eek: sen bytte vi till en 2.0 OHC med 1.6 portad topp, ett av de vassaste kammarna på marknaden, weber gasare och headers med en simons dämpare som slutade mitt under bilen! den gick så lågt och svajjande på tomgång att den nästan lät som ett åtta! *drool* men likväl steg den upp i toppvarven i ett ögonblick! jag älskade den motorn!! vi brukade leka på ett ställe i stan där alla är med sina bilar om kvällarna med att komma i ettan och bara på tomgång så den haltade och hostade sej fram ända tills den dog ut i en duns! då vred man på nyckeln lite i taget så det var som om den inte ville starta, till sist startade den och jag höll den på tomgång, då hade man ALLAS uppmärksamhet.. då satt jag i ettan, vrålade upp den i toppvarven på en halv sekund och dumpade kopplingen, hjulen började spinna omedelbart så bilen knappt gick framåt, plockade upp i tvåan, röken steg, plockade upp trean och drog en rökridå över hela parkeringen och sladdade brätt därifrån! gissa om fok gapapde! :D

nu ska det bli ännu värre med en gullig T15 under huven :)

för tillfället har vi den odödliga 1.6:an i an medans vi bygger turbo-motorn, volvoaxeln och typ9 låda. vi har ingen WG så hur tror ni det kommer gå? kommer laddet stiga till max utan ställbarhet?