Sida 1 av 1

Escort/350Z driftingbil

Postat: fre aug 04, 2017 11:30 pm
av Släggmek
Bildspel tyvärr utan närmare info över en driftingbil byggd med många kluriga idéer utifrån en totalmuggen Escort Kombi mk I (eller så är fronten från en annan) och motorn ur en Nissan 350Z plus okänd stel bakaxel av standardtyp (tippar en Dana eller liknande) plus en flaklast stålprofiler :D. Konstruktion typ NASCAR-järnsäng men därför också relativt lätt och billigt att överföra på många annars hopplösa vrak. https://www.youtube.com/watch?v=YkWmAUpwypE

En liten sak som de verkar ha missat dock: när jänkarna bygger liknande ramar på detta enkla vis med profiler som överlappar varandra i stället för att bocka hela längder för att göra kickups i ett stycke så brukar de dubbelsäkra fogarna med att helsvetsa små fyrkantiga plåtbitar i samma tjocklek som ställs på högkant likt rutertecken på spelkort ("diamonds") vid fogarnas ändar och mitt på, detta brukar starkt rekommenderas.

Postat: mån aug 07, 2017 4:39 pm
av RickardEM
Coolt projekt, undrar hur många timmar det är nerlagt i den där? :)

\Rickard

Postat: tis aug 08, 2017 10:14 am
av Släggmek
Jag har aldrig klockat tiden i garaget men har en del gamla synder i bagaget att jämföra med :p så jag bedömer utifrån det att mellan tummen och pekfingret är det nog ett par månaders samlad fritid för stommen och plåten som lagts på den inräknat fikaraster :D. Inget som bör vara omöjligt för den som har bra svetskunskaper, är noggrann och har gott om tålamod. Med tjurighet kan man ju komma långt också bara man inser sina begränsningar och lejer hjälp av mer kunniga där det fordras proffskunnande så kan man göra det tidsödande/kostnadskrävande grovjobbet själv för att klara budget, tänker jag.