Med tanke på att allt annat än halvljus dagtid är olagligt så kör jag bara omkring med det. Visserligen på lägre spänning eftersom det är Ford standard.
Vet inte om det är lagligt med park+dimljus.
bart112 skrev:Med tanke på att allt annat än halvljus dagtid är olagligt så kör jag bara omkring med det. Visserligen på lägre spänning eftersom det är Ford standard.
Vet inte om det är lagligt med park+dimljus.
Lagligt dagtid:
Halvljus ELLER Parkerinsljus och Dimljus
E det bara jag som kör med enbart P-ljus på dagtid eller?
usa stilen så det e inte vit ljus där inte så det syns lite mer än bara en liten ynka 5w lampa i stort lampohus
Jensa skrev:E det bara jag som kör med enbart P-ljus på dagtid eller?
usa stilen så det e inte vit ljus där inte så det syns lite mer än bara en liten ynka 5w lampa i stort lampohus
nja.. får väl rösta för det med på Proben USA stil
/Keller
Ford Focus ST250 -18 "Pärlan"
Ford Probe 2,2 Turbo -92 "Hamster-Racing"
Ford P100 -90 "Pickis"
Jag har dimljusen på halvljusautomatiken så så fort jag startar bilen så tänds dimljus + parkering, om jag sen slår på "rätta" halvljuset så slocknar dimljusen å halvljuset tänds, så de e omöjligt för mig att köra me halvljus + dimljus.. Tjusningen med de hela..