lite fakta om top fuel.

Allmänna diskussioner (ej teknik) om bilar, motorer och allt däromkring.
Användarvisningsbild
martin n
Legend
Inlägg: 1863
Blev medlem: mån jul 17, 2006 4:55 pm
Namn: Martin Nylund
Kör: cossie rwd.
Ort: borgholm -öland-
Medlemsnummer: 33

lite fakta om top fuel.

Inlägg av martin n »

Coola Top Fuel Dragster fakta från USA:


En TF Dragsters 500 kubiktums (8,2 liter) Hemi genererar mer
hästkrafter än dom 16 första NASCAR bilarna i starfältet på Daytona 500.

På full gas drar en Nitro motor 5.68 liter nitro per sekund, ungefär
samma bränsleförbrukning som en fullt lastad Boeing 747, nitron har dock 4 gånger högre energivärde per liter.

En standard 426 Hemi har inte tillräckligt med kraft för att orka dra
TF Dragsterns kompressor (den kräver ca 800 hästar).

Cirka 85 kubikmeter luft per minut trycks in i motorn av kompressorn och bränsle/luft blandningen komprimeras till nästan fast form i motorn.
Cylindrarna körs på gränsen till "hydraulic lock"

Dom dubbla magneterna/fördelarna levererar 44 ampere tändström till varje tändstift, det är lika mycket som en elbågsvets ger, till varje cylinder.

Vid det perfekta blandningsförhållandet av 1.7:1 luft/bränsle (för
nitro), är flamtemperaturen för nitron 3899 grader Celsius.

Nitrometan brinner med gul låga. Dom spektakulära 2 meters vita flammorna som syns ovanför avgasrören vid nattrace är rått brinnande väte urskiljt ur luftens fuktighet av dom väldigt heta avgaserna.

Dom 16 tändstiftens elektroder är totalt bortbrända efter en repa.
Efter halva sträckan självantänder bränslet i motorn av
kompressionshettan (som i en diesel) - plus att avgasventilerna glöder med en temperatur av 760 grader Celsius.
Enda möjligheten att stänga av motorn är att stoppa bränsletillförseln.

Om tändgnistan tillfälligt slutar fungera tidigt under repan, fylls
cylindrarna med oförbränd nitro, när kolven försöker komprimera denna vätska, vilket inte går, så exploderar motorn med en kraft som kan spränga topparna i bitar och loss från blocket eller så sprängs motorblocket mitt av.
Detta kallas "hydraulicing".

För att överstiga 300 mph (482 km/h) på 4.5 sekunder måste TF
Dragstern accelerera i genomsnitt med en kraft motsvarande över 4G. Men dom når 200 mph (322 km/h) redan efter mindre än halva banan så accelerationskraften vid starten är närmare 8G.

Om all utrustning och bil är betald, teamet jobbar gratis och om för en gångs skull INGENTING GÅR SÖNDER så kostar en repa 1000 Dollar per sekund.

En TF Dragster kommer upp i över 300 mph (482 km/h) innan du läst klart den här meningen.

Vevaxeln i TF Dragsterns motor roterar ENDAST 540 varv från det att den lämnar startlinjen tills den korsar mållinjen!

Nitro motorernas toppvarv är relativt högt, 9500 rpm och
tomgångsvarvet är ca 2600 rpm.

Gällande ET rekord för Top Fuel Dragsters i USA är 4.477 sekunder på kvartsmilen satt av Kenny Bernstein, och gällande hastighets rekord är 333.08 mph (536.04 km/h) satt av Tony Schumacher.


Som slutsummering tar vi ett exempel:

Du kör en Lingenfelter trimmad dubbelturbo Corvette.
Ett par kilometer längre fram står en Top Fuel Dragster instagead och klar att starta på dragstripen samtidigt som du passerar.
Du har fördelen av en flygande start och du varvar ur Corvetten på alla växlar och blåser förbi startlinjen och passerar dragstern med 200mph (322 km/h) på hastighetsmätaren.
Exakt samtidigt som du passerar startar TF Dragstern och tar upp
jakten på dig, du håller gaspedalen planterad i golvet men du börjar höra ett brutalt vrål som nästan spräcker trumhinnorna och inom ett par tre sekunder har TF dragstern både hunnit upp
och passerat dig.
TF Dragstern spöar dig och är först till mållinjen, bara en
kvartsmile ifrån när du passerade den.

Det, gott folk, är acceleration!

Om man funderar lite över detta så har från en stående start, föraren i denna fenomenala maskin sett dig passera i 322 km/h och inte bara hunnit upp dig,
utan nästan blåst dig av banan när han passerade dig, och allt detta inom 402.33 meter.

saxat från ppf

//Martin

SK Racing

Inlägg av SK Racing »

Kul läsning :)

Fiesta

Inlägg av Fiesta »

Mycket intressant !!!

Tycker nästan jag känner igen mig i detta, när jag är ute och åker min lille röda... :)

Åtminstone att jag blir omkörd och nästan blir blåst av vägen av alla andra bilar... ;)

Cozmine

Inlägg av Cozmine »

Kul läsning! :)

Användarvisningsbild
Skinkis
Legend
Inlägg: 4109
Blev medlem: mån jul 11, 2005 6:58 am
Namn: Hampus Wallengren
Kör: så det ryker!
Ort: Western Australia

Inlägg av Skinkis »

martin n skrev: Du kör en Lingenfelter trimmad dubbelturbo Corvette.
Ett par kilometer längre fram står en Top Fuel Dragster instagead och klar att starta på dragstripen samtidigt som du passerar.
Du har fördelen av en flygande start och du varvar ur Corvetten på alla växlar och blåser förbi startlinjen och passerar dragstern med 200mph (322 km/h) på hastighetsmätaren.
Exakt samtidigt som du passerar startar TF Dragstern och tar upp
jakten på dig, du håller gaspedalen planterad i golvet men du börjar höra ett brutalt vrål som nästan spräcker trumhinnorna och inom ett par tre sekunder har TF dragstern både hunnit upp
och passerat dig.
//Martin
Klart som fan man får stryk om man kör en Corvette! Efter att ha kört en Corvette i en vecka nu kan jag konstatera att sekunden efter man når 110km/h behöver man bägge filerna på motorvägen för att inte flyga av... Tänk då 322km/h i en Corvette... Min gissning är att den dansar av innan sista växeln är i :)

Användarvisningsbild
Stiefmeister
Veteran
Inlägg: 321
Blev medlem: ons feb 16, 2005 11:00 am
Namn: Stefan Larsson
Kör: Escort Cosworth Monte-Carlo nr 140
Ort: Mariestad
Medlemsnummer: 65

Inlägg av Stiefmeister »

Ett kul klipp som visar 1 bränslepump som ger soppa till 1 cylinder! tomgång och 8000 varv!

http://www.youtube.com/watch?v=T5lrMWszCR4

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

Gammal men läsvärd! :)

mvh C
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

SK Racing

Inlägg av SK Racing »

Skinkis skrev:Klart som fan man får stryk om man kör en Corvette! Efter att ha kört en Corvette i en vecka nu kan jag konstatera att sekunden efter man når 110km/h behöver man bägge filerna på motorvägen för att inte flyga av... Tänk då 322km/h i en Corvette... Min gissning är att den dansar av innan sista växeln är i :)
Mmm, lite bojsänken har man ju fått köra o det går ganska bra så länge man inte svänger med dom :Odd:

Användarvisningsbild
Pezon
Veteran
Inlägg: 644
Blev medlem: tor aug 07, 2003 10:00 am
Namn: Jimmy Peterson
Kör: Sierra Cosworth 4x4 -92
Ort: Västerås

Inlägg av Pezon »

Gammal text och tyvärr är det inte mycket som stämmer i den.:cool:
Citerar SaabJohan på Zatzy.
&quot skrev:Denna text har varit uppe många gånger tidigare och består mest av rent skitsnack. För att ta några exempel:

En Top Fuel Dragsters 500 kubiktums (8,2 liter) Hemi genererar mer hästkrafter än dom 16 första NASCAR bilarna i starfältet på Daytona 500.

En NASCAR motor ger ungefär 800 hk, så 16 bilar levererar alltså ungefär 13,000 hk, kring dubbelt så mycket som en Top Fuel motor.

På full gas drar en Nitro motor 6 liter nitro per sekund, ungefär samma bränsleförbrukning som en fullt lastad Boeing 747. Nitron har dock 4 gånger högre energivärde per liter jämfört med flygbränsle.

General Electric CF6 är en motor som används för framdrivning av 747'or. Varje motor kan ge 63,500 lbs dragkraft och de konsumerar 0.307 - 0.344 lbs/lbs/hr, detta motsvarar ca 2,7 kg/s, eller ungefär 3,5 liter per sekund per motor. En 747 har fyra motorer, den drar alltså kring 15 liter per sekund då motorerna går för fullt. Detta motosvarar också närmare 100,000 hk om en 747 skulle flyga med en hastighet kring dess maxfart, detta alltså per motor så från 15 liter per sekund levererar flygplanet totalt kring 380,000 hk.

Bränslepumpen som matar en top fuel motor kan leverera ca 92 gallons/minut, detta motsvarar nästan 6 kg eller liter per sekund, det är dock mindre än de 15 liter flygmotorerna konsumerar.

Nitrometan innehåller dessutom bara kring 1/4 del av energin hos flygbränsle.

Cirka 85 kubikmeter luft per minut trycks in i motorn av kompressorn och bränsle/luft blandningen komprimeras till nästan fast form i motorn. Cylindrarna körs på gränsen till "hydraulic lock".

Jag skulle gissa på att en Top Fuel motor konsumerar kring 3 kg luft per sekund, detta skulle motsvara kring 150 kubikmeter per minut. Detta är dock bara en uppskattning. Man kör med laddtryck på upp mot 5 bar absolut, inget komprimeras till fast form, inte heller körs cylindrarna på gränsen till hydraul lås.

Vid det perfekta blandningsförhållandet av 1,7:1 luft/bränsle (för nitro), är flamtemperaturen för nitron 3900 grader Celsius.

Lambda 1 för nitrometan är 1,7:1, man kör dock betydligt fetare än så. Vid lambda 1 så är flamtemperaturen för nitrometan ca 2400 grader, något varmare än för bensin alltså. Flamhastigheten är också något högre jämfört med bensin. De feta blandningarna som används reducerar dock flamtemperaturen såväl som förbränningshastigheten.

Nitrometan brinner med gul låga. Dom spektakulära 2 meters vita flammorna som syns ovanför avgasrören vid nattrace är rått brinnande väte, urskiljt ur luftens fuktighet av dom väldigt heta avgaserna.

Detta är en ren skröna. Vad man ser brinna är överskottsbränsle då detta bränsle kommer i kontakt med atmosfärens syre. Själva avgastemperaturen är ganska låg, ca 980 grader celsius som max, detta tack vare nitrometanets kyleffekt. Då nitrometanet dels används som monobränsle bildas vätgas, detta då inte nitrometan för med sig tillräckligt med syre för att oxidera vätet till vatten.

Dom 16 tändstiftens elektroder är totalt bortbrända efter en repa. Efter halva sträckan självantänder bränslet i motorn av kompressionshettan (som i en diesel) - plus att avgasventilerna glöder med en temperatur av 760 grader Celsius. Enda möjligheten att stänga av motorn är att stoppa bränsletillförseln.

Visst, man kör slut på de 16 tändstiften. Att avgasventilerna håller 760 grader är inte heller omöjligt, dessa temperaturer kan nås med en turboladdad originalbil också.
Tändstiften antänder dock blandningen hela repan, om de inte gör det vet nog de flesta vad som händer, ja det har ju tom nämnts i denna "test", hydraul lås genom att bränsle samlas i cylindrarna.
Tändstiften sitter placerade så att de kyls av de inkommande gaserna.

Nitro motorernas toppvarv är relativt högt, 9500 rpm och tomgångsvarvet är ca 2600 rpm.

De är varvtalsbegränsade till 8400 rpm.

Dom dubbla magneterna/fördelarna levererar 44 ampere tändström till varje tändstift, det är lika mycket som en elsvets ger.

Visst levererar de 44 ampere, det finsn tom magneter som ger 60 ampere, dessa är dock inte tillåtna. Detta är dock primärströmmen, sekundärströmmen som tändstiften får ligger på 50,000 volt och 1,2 ampere. Detta ger en tändenergi på 950 millijoule.

Vill ni veta mer om Top Fuel motorer kan jag rekommedera er att läsapå följande länkar, då jag skrivit motorbiten för "Top Fuel" samt användning motorbränsle för "nitrometan" så vet jag att de stämmer:

http://en.wikipedia.org/wiki/Top_fuel
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitromethane

Skriv svar