Sida 1 av 1

Simons Sportsystem

Postat: fre feb 11, 2011 10:03 am
av JPStromberg
Hej
Har ett läckande avgassystem på en Mondeo V6á 98 alltså en mkII, undersökte lite om det fanns rostfritt eller inte. Pratade med Ferrita där dom upplyste mig att min bil var lite gammal och inga system fanns att tillgå. Har blivit avrådd att ifrån köpa ifrån Rakarör pga passformen. Kollade då på ett Simons sportsystem via Meca (fick ett mkt bra pris :)) och beställde ett första veckan i Januari då trodde man ungefär 3-4 veckors leveranstid. Har precis fått ett nytt preliminärt i mitten på April 2-3 månaders leveranstid :confused:?? Känns inget roligt får dessutom körförbud 1/3 känns meninglöst att åka in då jag vet att bilen blir underkänd på läckande avgassystem.

Jan-Peter

Postat: fre feb 18, 2011 9:05 am
av SK Racing
Jag vet inte hur ni har det hos er men har du tur och ha med dig en orderbekräftelse på att du har beställt ett men inte fått det pga orsaker du inte kan råda över så kanske det kan gå om du får en bes-nisse som har lite medlidande.

Jag har klarat mig med det någon gång, förvisso har jag varit "känd" i fallen i fråga men har du tur så kanske.

Postat: fre feb 18, 2011 9:12 am
av MalZon
Ring till Ljungsarp direkt och fråga om de har så lång leveranstid. Du kan ju köpa direkt av dem om du vill det..

Mvh Jonas

Postat: tor feb 24, 2011 7:34 pm
av JPStromberg
Hej
Jo ska nog ringa direkt ner för att höra om jag ska behöva vänta till April. Jag gjorde som kirurgen och sågade bort de sämsta bitarna av rören och den ena dämpare. Skarvade ihop delarna så att jag nu endast har ett singel rör ut bak (var dubbelt utblås vid köp av bilen). Besiktigade bilen idag :eek: med bra avgasvärden och blankt papper så är man ju nöjd ett år framåt igen :)

;) Jan-Peter