Ljudnivå Focus resp Mondeo?

Allmänna diskussioner (ej teknik) om bilar, motorer och allt däromkring.
Tankgirl
Nybörjare
Inlägg: 6
Blev medlem: lör nov 03, 2012 11:58 am
Namn: Katja
Kör: Ingen just nu
Ort: Gävle

Ljudnivå Focus resp Mondeo?

Inlägg av Tankgirl »

Hej!

Jag är ny här och hoppas att jag lägger denna fråga under rätt ämne annars får någon gärna flytta den.

Jag står sedan 2 veckor utan bil då en gasgalen tant i full fast backade in i min VW Passat kombi på parkeringen och den blev så förstörd att försäkringsbolaget valde att lösa in den istället för att reparera.

Letar nu billigare alternativ och har funderat på Skoda, Ford Focus och Ford Mondeo. Men just nu lutar det mest emot Focusen. Har 3 barn varav ett i barnstol men nog bör väl Focusen räcka till?.

Focusen tilltalar då den är så billig att äga och den är riktigt snygg. Det som gör att Skodan möjligen går bort är att den är så bullrig.
Jag har ännu ej provkört någon Focus/Mondeo men just det med ljudnivån är otroligt viktig då jag har svår tinnitus och är ljudkänslig.
När jag googlar och läser div tester så verkar meningarna delade ang om focusen är tyst eller bullrig.

Så jag frågar då här bland fordägarna hur ni anser?.
Hur är Focusen och Mondeon i det avseendet alltså.

Jag är mest inne på att köpa en focus av årsmodell 05-07

Tack!

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

Ljudnivån är olika på Focusen är beroende på villken utrustningsnivå det är och vilka däck och dimentioner det är på dessa. Trend låter mer än tex Business. Så provkör helt enkelt. Ett par tysta premiumdäck och i smal dimention tex orginaldimentionen på 16" fälg hjälper också till. Lägger du dessutom till en Focus som är Svensksåld och tillverkad efter feb 2008 så är den rikligt rostskyddad under (man ser det på att det är svart under bilen) och ännu tystare. Hoppas detta hjälper dig något.

Med vänlig hälsning, Christian
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

Tankgirl
Nybörjare
Inlägg: 6
Blev medlem: lör nov 03, 2012 11:58 am
Namn: Katja
Kör: Ingen just nu
Ort: Gävle

Inlägg av Tankgirl »

Hej Christian!

Tack för svar. Ja jag får helt enkelt provköra. Att hitta så pass tyst bil som jag skulle behöva går inte då man inte har tillgång till sådana pengar...då blev det en sprillans Lexus antar jag som skall vara absolut tystast av alla märken :)

Den nyaste Focusen jag har på gång är från 2007 men den har gått 17000 mil och det får mig att tveka....skall vara fullservad men ändå.

Annars lutar det mot 05-06 enligt min plånbok men de uppfyller de kriterier du nämner i övrigt. Jag ska lägga på minnet de tips jag fick ang däcken. Tack!

Användarvisningsbild
therealpinto
Legend
Inlägg: 10768
Blev medlem: sön jul 27, 2003 9:08 pm
Namn: Gustaf Ulander
Kör: Capri Turbo, Capri, Cortina, Kuga ST-Line, Mach-E LR AWD, Sierra 2.9, inte XR4x4 (snyft!)
Ort: Kåge, Norrland
Medlemsnummer: 37
Kontakt:

Inlägg av therealpinto »

Tänk på att det finns en generationsskillnad 2005 också, både MkI och MkII finns med det året. Jag kör själv en MkI -05 (Trend) den är ganska bullrig. MkII är tystare...

/Gustaf
I'm on a NCHB diet. No Carb High Boost

Peter H
Legend
Inlägg: 6165
Blev medlem: mån dec 25, 2006 10:58 am
Namn: Peter Hallgren
Kör: Ford C-Max Ghia -06 1,8 FFV, Suzuki SX4 FFV -08, Miata MX5 -91 Kawasaki KLR 650 Tengai -91 Samtliga etanoldrivna.
Ort: Tierp
Kontakt:

Inlägg av Peter H »

Jo vet flertalet med som märkt stor skillnad i ljudkomfort mellan Focus I och II som sagt.

Användarvisningsbild
ilduce
Veteran
Inlägg: 192
Blev medlem: tor feb 23, 2012 2:52 pm
Namn: Jens W
Kör: ford mondeo 2.2 Tdci Titan-S
Ort: Helsingborg

Inlägg av ilduce »

Hej!

Jag har en mondeo och jag håller med om att det är utrustningen som styr bullernivån..

Men med 3 barn, så tycker jag att mondeon är det enda valet.. Nu har jag inte barn, men jag antar att det blir en del saker att ha med sig när man har tre barn..

Du kan faktiskt få en Mondeo -07 och framåt för riktigt bra pengar om man nöjer sig med Trend modellerna och är beredd att välja en bil med dryga 10000 mil på mätaren.

Jag skulle aldrig välja en mindre bil än mondeon nu när man vant sig. och då har jag inte ens barn.. ;)

Lycka till!!

Användarvisningsbild
Järnkaminen
Legend
Inlägg: 8404
Blev medlem: mån jul 11, 2005 10:00 am
Namn: Johan Mejenqvist
Kör: Fiesta ST 200 MK8
Ort: Gnosjö
Medlemsnummer: 295

Inlägg av Järnkaminen »

Nu kör ju jag med 225/45-18 och inga direkt tysta däck. Men drar jag inte för bagagegardinen i min Mondeo 08a så tycker jag det brummar lite för mycket bakifrån.

Men om det står mellan Focus och Mondeo när familj med tre barn ska fraktas så är Mondeon klockren, mer utrymme för pengarna får man inte. Har själv två och en på åtta månader med allt extrabagage det innebär.

Vilka årsmodeller av Mondeo tittar du på?
FORD CLUB SWEDEN – Ordförande - sponsoransvarig - Forumsansvarig.
Problem med ditt forumskonto eller nån tråd? Kontakta mig!

Användarvisningsbild
therealpinto
Legend
Inlägg: 10768
Blev medlem: sön jul 27, 2003 9:08 pm
Namn: Gustaf Ulander
Kör: Capri Turbo, Capri, Cortina, Kuga ST-Line, Mach-E LR AWD, Sierra 2.9, inte XR4x4 (snyft!)
Ort: Kåge, Norrland
Medlemsnummer: 37
Kontakt:

Inlägg av therealpinto »

Jag har ju bruksat Mondeo MkIII och Focus MkI parallellt. Jag håller med om att Mondeon ger mycket bil för pengarna och att det egentligen finns få skäl (som jag ser) att välja Focus. Det jag gillar med min MkI är framförallt enkelheten - trummor bak sparar massor av bekymmer. Men med Focus MkII finns väl inte den fördelen heller.

Å andra sidan ska man ju välja en bi man gillar. Känns Focus bättre är det inget dåligt val alls.

Gustaf
I'm on a NCHB diet. No Carb High Boost

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Har både en mk1 focus o en mk2...

Och jaa.. Mk2 slår den äldre med hästlängder...
Men Mk1 är lite med underhållande att köra när de börjar bli kurvigt...

Användarvisningsbild
Magnus
Veteran
Inlägg: 689
Blev medlem: tor aug 07, 2003 10:00 am
Namn: Magnus Fiala
Kör: Sierra XR4i -85, XR4i -84, GT 4x4 -93, Granada 2.8i GL kombi -80, S-Max 2,2 TDCi Business -11, Focus 1,6 TDCI Titanium kombi -12, Scorpio 24v Ghia kombi -96, Escort mk1 under renovering.
Ort: Vartofta-Åsaka

Inlägg av Magnus »

Även motoralternativ påverkar ljudet inne i bilen en hel del. Vi hade tidigare två Focus Trend flexifuel kombi på jobbet, tror att det var -06:or. En rullade på Pirelli och en på Hankook med standarddimension och plåtfälg. Den senare hade lite lägre däckljud i kupén enligt min åsikt.

Privat åkte jag samtidigt Mondeo -04/05 TDCi med 225/40 18". Trots den extrema skillnaden i däckutrustning upplevde jag ljudnivån i Mondeon som mycket behagligare. Mycket av det tillskriver jag att Mondeo-dieseln var galet mycket starkare och därför hade helt annan utväxling, så i landsvägsfart var motorljudet närmast ohörbart, medans Focusarna som säkert låg på dubbla varvtalet lät som ilskna jättegetingar i jämförelse!

Så för att krångla till det lite, däckutrustning/utrustningsnivå/motoralternativ gör alla inverkan på hur ljudet inne i bilen upplevs!

Vill man ha en bil som går tyst är det alltså intressant att den har ordentlig överväxel som ger lågt varvtal i landsvägsfart. Det spar ju dessutom bränsle när man kör långt!

Angående tre barn i bilen så bytte vi för inte så länge sedan från just Mondeo till en S-Max, mycket pga att det var så mycket smidigare med tre barnstolar i bredd i den. Annars hade det nog blivit ytterligare en Mondeo av senare årsmodell, vi har varit mycket nöjda med den.

Tankgirl
Nybörjare
Inlägg: 6
Blev medlem: lör nov 03, 2012 11:58 am
Namn: Katja
Kör: Ingen just nu
Ort: Gävle

Inlägg av Tankgirl »

Oj vad många som svarat i den här tråden. Efter ett idogt sökande och testande av olika bilmärken så fick tillslut plånboken avgöra och det blev en Focus II DAW3 (står det att den heter) årsmodell 05.

Jag är ensamförsörjande mamma till 3 kids så det var Skoda eller Focus som gällde och jag gillar Focusen mer. Visst är lastningsutrymmet litet om jag jämför med Passaten (kombi) jag hade innan men kommer bara ha stor barnvagn till i sommar sen blir det en sulky så det får räcka. Sittkomforten och allt i övrigt känns mycket bättre med Focusen och gud så rolig den är att köra :)

MEN hu så den bullrar!!!!!!...tycker den tar in fruktansvärt med vägljud genom dörrarna även i lägre hastigheter.
Fick dubbdäcken på igår också och körde mellan Gävle och Uppsala tor...var helt ljum i skallen när jag kom hem. Har tinnitus så det är ganska besvärligt :mad:

Funderar på att ljudisolera dörrarna, har hittat prisvärda alternativ på Biltema nu skall jag bara finna någon som kan utföra arbetet :)

Någon som har erfarenhet av detta?. Kanske finns det en tråd om detta här om jag letar lite :)

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Tankgirl skrev:Oj vad många som svarat i den här tråden. Efter ett idogt sökande och testande av olika bilmärken så fick tillslut plånboken avgöra och det blev en Focus II DAW3 (står det att den heter) årsmodell 05.

Jag är ensamförsörjande mamma till 3 kids så det var Skoda eller Focus som gällde och jag gillar Focusen mer. Visst är lastningsutrymmet litet om jag jämför med Passaten (kombi) jag hade innan men kommer bara ha stor barnvagn till i sommar sen blir det en sulky så det får räcka. Sittkomforten och allt i övrigt känns mycket bättre med Focusen och gud så rolig den är att köra :)

MEN hu så den bullrar!!!!!!...tycker den tar in fruktansvärt med vägljud genom dörrarna även i lägre hastigheter.
Fick dubbdäcken på igår också och körde mellan Gävle och Uppsala tor...var helt ljum i skallen när jag kom hem. Har tinnitus så det är ganska besvärligt :mad:

Funderar på att ljudisolera dörrarna, har hittat prisvärda alternativ på Biltema nu skall jag bara finna någon som kan utföra arbetet :)

Någon som har erfarenhet av detta?. Kanske finns det en tråd om detta här om jag letar lite :)
OJ.. men så mycke ska det inte väsnas.... Sitter alla lister o så på ordentligt?...

Tankgirl
Nybörjare
Inlägg: 6
Blev medlem: lör nov 03, 2012 11:58 am
Namn: Katja
Kör: Ingen just nu
Ort: Gävle

Inlägg av Tankgirl »

nextuz skrev:OJ.. men så mycke ska det inte väsnas.... Sitter alla lister o så på ordentligt?...
Hmm jo allt sitter som det ska...möjligen är jag extra ljudkänslig eftersom jag är bullerskadad men alla som hittills åkt i bilen anser att det är en plåtlåda även andra med erfarenhet av Ford tycker lika. Barnen sa direkt att det låter mer än i storbilen (passaten vi hade). Att höra radion vid 90 km/h är nästintill omöjligt. Likaså att höra vad passagerarna i bak säger.

Det är väldigt jobbigt ljud i längden och nu med dubbdäcken på blev det även vibrationsbuller men annars upplever jag att det är just vägljud som kommer in via dörrarna/bakluckan. Att ljudisolera där tror jag kan göra en del...hoppas jag för annars vette 17 om jag står ut.

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Inget hjullager eller så som är katastrofdåligt? :/

Skriv svar