Ford och E85

Allmänna diskussioner (ej teknik) om bilar, motorer och allt däromkring.
nyford
Veteran
Inlägg: 247
Blev medlem: sön jul 14, 2019 9:25 am
Namn: Anders Koch
Kör: Ford Kuga E85
Ort: Alstermo

Ford och E85

Inlägg av nyford »

Jag brukar ofta kolla på www.etanol.nu

I 15 år har jag mötts av en startsida med en garagekonverterad Golf och lite text kring den och etanolkonvertering samt hela hemsidans innehåll inklusive forumdelen. Men i dag var det något helt nytt!
Kolla här: www.etanol.nu

Som jag tolkar detta, så kan man nu konvertera ett antal Fordmodeller (och någon japansk bil) och om man följer uppgjorda regler, som redan finns i Frankrike, så kan man få sin bil registrerad som E85-bil. Läs mer på etanolsidan.
Jag själv har dom senaste 10 + 5 åren kört på E85 och just nu har jag en Ford Kuga Ecoboost E85 -20. Tidigare hade jag en Volvo V70 2.0 F -08, med Fordmotorn. Dom 5 åren tidigare körde jag en Volvo 245 -92 blandtankat ca 30% etanol. Om det fanns en sådan bränslekvalitet att köpa färdigt så skulle den ha hetat E30. Den Volvon var helt orörd i motorn vad gäller bränslesystemet. Efter mig gick den ytterligare 3 år på samma blandtankning.

Skall det nu äntligen ta fart med detta eviga resultatlösa pratet om att vi måste göra något för att minska växthusgaserna? Har ord gått till handling?
Jag hoppas det i alla fall. :burnout:

Användarvisningsbild
therealpinto
Legend
Inlägg: 10768
Blev medlem: sön jul 27, 2003 9:08 pm
Namn: Gustaf Ulander
Kör: Capri Turbo, Capri, Cortina, Kuga ST-Line, Mach-E LR AWD, Sierra 2.9, inte XR4x4 (snyft!)
Ort: Kåge, Norrland
Medlemsnummer: 37
Kontakt:

Re: Ford och E85

Inlägg av therealpinto »

Svenska regler för efterkonvertering har ju funnits ganska länge men få svenska firmor har velat ta kostnaderna det innebär att typgodkänna en konverteringssats. Det är ju bra om man kan gå på befintliga godkännanden, smart av Carstedts...

Det pågår ju ett arbete om att på något sätt införa ett sorts konverteringsbidrag, där är det företag i branschen som driver på. Min egen spaning är att det är ett försök att få lönsamhet i konverteringarna.

Gustaf
I'm on a NCHB diet. No Carb High Boost

Användarvisningsbild
RickardEM
Legend
Inlägg: 7148
Blev medlem: lör aug 23, 2003 10:00 am
Namn: Rickard Ribbing
Kör: Ka -97 & -10, Transit -98, 00, 01 & -09, Puma -20, Taunus -66, Fiesta -77 & -16, Granada -84, Escort -84
Ort: Gyttorp
Medlemsnummer: 56

Re: Ford och E85

Inlägg av RickardEM »

Bra nyheter. :)

\Rickard
FORD CLUB SWEDEN – Kassör/Medlemsansvarig

Användarvisningsbild
RickardEM
Legend
Inlägg: 7148
Blev medlem: lör aug 23, 2003 10:00 am
Namn: Rickard Ribbing
Kör: Ka -97 & -10, Transit -98, 00, 01 & -09, Puma -20, Taunus -66, Fiesta -77 & -16, Granada -84, Escort -84
Ort: Gyttorp
Medlemsnummer: 56

Re: Ford och E85

Inlägg av RickardEM »

Recharge (LÄNK) har också uppmärksammat detta. :)
Svenskt företag satsar på etanolkonvertering av laddhybrider
Bild

Fordåterförsäljaren Carstedts Bil i Umeå och Örnsköldsvik vill göra det möjligt att tanka E85 i flera populära laddhybrider. Nu har de fått dispens från Transportstyrelsen.

Det är idag ont om laddhybrider som kan tankas med förnyelsebara bränslen. De flesta som säljs har bensinmotorer. Numera är det i princip bara Mercedes som erbjuder dieselladdhybrider som kan tankas med HVO100. Antalet som kan tankas med etanol är noll.

Det vill miljöutvecklingsföretaget Ecosystem och deras dottebolag Carstedts Bil ändra på. Fordåterförsäljaren lanserar nu etanolkonvertering för fem laddhybrider.

Hittills i år har endast fem etanolbilar nyregistrerats, visar Bil Swedens statistik. E85:s storhetstid är sedan länge förbi. Carstedts Bil pekar dock på att koldioxidutsläppen sänks med mellan 50 och 75 procent när laddhybriderna tankas med E85 istället för bensin. Inspirationen ska komma från Frankrike där man konverterat "över hundratusen bensindrivna bilar till etanolbilar med flexifuelteknik" de senaste två åren.

"Under de senaste arton månaderna har Carstedts, i samarbete med Frankrikes ledande företag inom området, med teknikutveckling och biltester förfinat en konverteringslösning för att passa den norrländska vintern", skriver företaget i ett pressmeddelande.

Man har nu också fått dispens av Transportyrelsen att omregistrera konverterade besinbilar till etanolbilar, likt bilimportören Exclusive Cars gör med Dodge-bilar i Stockholm. Konverteringen ska enligt Carstedts ske "enligt fransk-svenskt regelverk".

Fem olika modeller
Carstedts erbjuder initialt konvertade exemplar av modellerna Mitsubishi Outlander PHEV, Ford Kuga Plug-in Hybrid, Ford Explorer Plug-in Hybrid, Ford Transit Custom Plug-in Hybrid och Ford Tourneo Plug-in Hybrid. Nästa steg blir sedan att erbjuda konvertering av såväl nya som begagnade bensinbilar, uppger företaget.

De förstnämnda två modellerna lär dock bli lite knepiga att erbjuda. Mitsubishi Outlander PHEV importeras sedan september inte längre till Sverige och generalagenten har ett begränsat lager kvar. Ford Kuga har i sin tur återkallats på grund av brandrisk och samtliga får nu sina batteripaket utbytta.

Ifjol visade Carstedts Bil även upp en etanolkonverterad Ford Mondeo Hybrid i Almedalen. Då sa ägaren Per Carstedt, tidigare känd som "Etanol-Jesus" för sitt ivriga förespråkande av bränslet, så här om dess framtid till auto motor & sport:
"Bilindustrin lyckades övertyga politiker och konsumenter att diesel var ett miljöbränsle. Nu vill ingen kännas vid det. För etanolbilarna höjdes skatten och det spreds en massa myter. Etanol är enkelt att köra in i bilarna, det är enkelt att tanka, tillgängligt här och nu och ett bra komplement till eldrift. Men kanske har det funnits tillgängligt i stora volymer över hela världen för länge för att i nuläget upplevas som trendigt och politiskt korrekt. Verkligheten hinner dock ikapp även Sverige, så det går inte att runda etanol och E85 om vi menar allvar om att åstadkomma något betydelsefullt de närmaste 5–10 åren med att minska koldioxidutsläppen från bilismen."
\Rickard
FORD CLUB SWEDEN – Kassör/Medlemsansvarig

Skriv svar