Sida 1 av 1

Klarlack som släppt/släpper....

Postat: fre sep 11, 2015 2:28 pm
av Hexi
Hej...har varit pysslig i det fina höstvädret och passat på att fixat med bilen... tvättat,vaxat, black cromat, dammsugat och våttorkat inuti...skulle BARA dra bort maskeringstejpen på vissa ställen....då följer klarlack med på bakluckan....FAN FAN FAN...jag kokar av ilska!!! Vad gör jag nu? innebär detta att hela bakluckan måste lackas om? Eller finns det ngn SNYGG ¨genväg¨för att rätta till problemet?

Postat: fre sep 11, 2015 5:15 pm
av Järnkaminen
Lokala lackverkstaden tar 2500kr för att lacka en panel, med kvitto.

Lite billigare utan ;). Priset borde väl inte avvika så mycket runt om i landet :).

Postat: fre sep 11, 2015 6:49 pm
av racepeter
Slipa ner ned 500 papper.spraya bas lack och sen Fords 2k klarlacks spray. 1 tim arbete 3-4 hundra kronor. 2 k klarlacken är mycket bra. Har lackat en hel sida på mondeo med den.

Postat: fre sep 11, 2015 8:58 pm
av Järnkaminen
racepeter skrev:Slipa ner ned 500 papper.spraya bas lack och sen Fords 2k klarlacks spray. 1 tim arbete 3-4 hundra kronor. 2 k klarlacken är mycket bra. Har lackat en hel sida på mondeo med den.
Men är det något man bör göra om man inte har erfarenhet av lackarbete?

Postat: fre sep 11, 2015 9:47 pm
av nextuz
racepeter skrev:Slipa ner ned 500 papper.spraya bas lack och sen Fords 2k klarlacks spray. 1 tim arbete 3-4 hundra kronor. 2 k klarlacken är mycket bra. Har lackat en hel sida på mondeo med den.
Ha Fotd egen 2k-lack?
Nummer på den? :D

Postat: fre sep 11, 2015 9:50 pm
av nextuz
SK Racing skrev: Det fanns förr tvåkomp lack o köpa från seriösa färghandlare i just sprayburk, vart någon ampull som en punkterade med härdaren i o då fick en 2-komplack ur en vanlig sprayburk, om det finns kvar idag vet jag inte.

.
Jo de finns nu med :)
Men man lär tänka på att man har grund färg o klarlack från samma färgsystem, annars kan de bli lattjo :P

Postat: fre sep 11, 2015 9:58 pm
av racepeter
Ford clearcoat 1 677 251
Volvo 31335447

Postat: sön sep 13, 2015 8:30 am
av Hexi
Tack för tips...glömde skriva från början att baklucka och dörrar är bytta, tror att Focus hade problem med lackskador/rostskador vid tillverkning, så det blev garantibyte av dessa delar. Och bakluckan var ju PERFEKT...inte en skråma av början till rost nånstans...därför blev jag så fruktansvärt besviken när klarlacken följde med. Jag tror inte inte att ngn annan varit och ¨kladdat¨på luckan....Som jag spontant känner så är det ingen ¨pice of a cake¨och fixa till detta snyggt...Jag är så efterbliven att jag inte klarar att lägga upp bilder på skadorna...synd.

Postat: lör sep 19, 2015 7:28 pm
av Släggmek
Då är vi minst två här :D, jag fixar det inte i PM. Men gå från Snabbsvar till Avancerad och klicka på gemet överst i svarsrutan för att öppna Bifoga Fil, där kan du ladda upp olika bildformat eller dokument från hårddisken. Tänk dock på att bilderna kan inte vara större än 100 KB utom JPEG (148,8 KB)/JPG (195,3 KB) som förresten är i princip samma filtyp.

Är bilderna för stora kan de först krympas direkt på nätet om man saknar bildbehandlingsprogram. Här är en av de tjänsterna, http://image.online-convert.com/convert-to-jpg. Jag provade ladda upp och krympa en bild (man kan välja storlek och kvalitet) och det gick fort och blev bra. Tänk dock på att det står i det finstilta att företaget bakom tjänsten antar rätten att fritt använda bilder som laddats upp, ungefär som sajter där man kan lägga upp bildgallerier.

Okay, åter till ämnet :).