Sida 1 av 1
hur reparera 2 trasiga mätare?
Postat: tor jan 05, 2006 9:50 pm
av Baka
tankmätaren och tempmätaren är båda stnedöda, ligger i botten, hur kan jag fixa dem? vet hur jag tar loss instrumentpanelen med vad kan det vara som felar?
Postat: tor jan 05, 2006 11:41 pm
av Cosworth 4x4
Baka skrev:tankmätaren och tempmätaren är båda stnedöda, ligger i botten, hur kan jag fixa dem? vet hur jag tar loss instrumentpanelen med vad kan det vara som felar?
Hii
Prova att jorda kabeln som sitter på tempgivaren lite snabbt ( bara ett par sekunder !! ) med tändningen påslagen , då skall mätaren reagera , gör den det så är det givaren !!! Ett mycket vanligt fel ! ( Givaren sitter på toppen alldeles vid fördelaren på en OHC-motor , på DOHC-motorn vet jag inte !! )
Du kan även göra detsamma med tankmätaren , leta reda på kabeln vid tankarmaturen ( Har för mig att den är blå/svart om inte minnet sviker helt ! )
Är mätarna helt döda vid dessa tester så är det något vid instrumenten !
Funkar laddnings & oljetryckslamporna så har du ström som du skall upp till instrumentet i alla fall , kommer inte ihåg om din bil har ett "konstantspänningsrelä" som på dom gamla Fordarna , men det var också ett vanligt fel !! ( Speciellt om mätarna "pendlade" parallellt sista tiden dom funkade ! )
Sen är det bara att mäta lite bakpå instrumentet !
// Micke
Postat: tor jan 05, 2006 11:46 pm
av Dalle
Det är inte helt ovanligt att de mätarna går sönder. Men det kan också vara både tankamatur och och tempgivare som har gett upp. Men det är inte så troligt. Prova att jorda temp givar sladden. Går mätaren upp då, då är det givarna. Annars är det bara att plocka bort sargen runt instrumenten och rattkåporna för att få ut instrumentet.
Är dock inte säker om du behäver demontera mer för att få ut instrumentet, var typ 5 år sen jag mekade på fordverkstad.
Postat: tor jan 05, 2006 11:51 pm
av Baka
mhm aja. får vänta till löning åd jag kan hyra gds plats och rota under bilen....
Postat: tis maj 21, 2013 3:55 pm
av forrden2012
Har samma fel på min fiesta -88..ingen reaktion vid jordning av tempkabeln..
Är det till att byta hela instrumentpanelen??
eller kan man byta bara konstantspänningsstycket..
Vart hittar man ett sådant?
Tack på förhand//
Postat: tis maj 21, 2013 8:12 pm
av granadadr
forrden2012 skrev:Har samma fel på min fiesta -88..ingen reaktion vid jordning av tempkabeln..
Är det till att byta hela instrumentpanelen??
eller kan man byta bara konstantspänningsstycket..
Vart hittar man ett sådant?
Tack på förhand//
jag hade mätt upp kablarna och kollat så det inte är brott,, men troligtvis mätaren som gett upp
Postat: ons maj 22, 2013 5:47 pm
av forrden2012
Är det den lilla svarta saken bak på instrumentet..som sitter med en skruv?