
Tur man sparat sina oljiga gamla handböcker, ingen trodde mig när jag sa ":wild: vänta bara, dom kommer att bli värdefulla en dag!"

.
Grundkompression 9,2:1 är exakt vad man hittar i en original "Pinto" 2.0 HC med motorkod NEB. Effekt standard är 99 hk DIN/73 kW vid 5500 rpm. Blockets gjutmärke är 20.
Standard cylinderdiameter: 90,80 mm (klass 1 90,800-90,810)
Standard KD: 90,830 - 90,840 mm.
Kolvdiameter Standard 1: 90,765 - 90,775 mm
Service Standard: 90,780 - 90,805 mm
Överdimension 0,5: 91,280 - 91,305 mm
" - 1,0: 91,780 - 91,805 mm
Lagerdiameter vevstake:
storände: 55,0 - 55,02 mm
lillände: 23,964 - 23,976 mm
Uppgifterna ovan kommer ur den svenska OK-handboken för Granada 1972-77, reservation för eventuella tryckfel etc.
När det gäller starkare vevstakar finns en del billiga alternativ har det sagts. Saab 2.0 Turbo standard vevstakar har en starkare profil och har använts av en del som byggt om "Pinto" men fordrar att man slipar ner ytterkanten på kragarna som omger överfallens bultar så att kragarna inte går utanför bultarna för att de inte ska ta i blocket (kika runt på Garaget.org, nånstans finns nog bilder kvar på motorbygget till en turbo-Sierra från ca 2006 eller så). Det har också sagts att gamla Mustang V8-stakar (någon Windsor-motor) ska ha starkare profil med rätt mått men de är tyngre.
Observera att 2.0 HC uttyds 2.0 High Compression, ej att förväxla med 2.0 OHC som de annars brukar kallas (eller SOHC, särskilt jänkarna skriver det ofta så) - står det 2.0 LC är det lågkompat för att möta avgaskraven i bl a Sverige, minns ej vilket år det infördes men runt -76-77 cirka).
Ska tillägga att det var bra boktips av Mats

- Vizards klassiska bok

siktar främst på de äldre versionerna (den är äldst men har uppdaterats - Vizard har för övrigt bloggat en del läsvärt på nätet om diverse fyrcylinder-trimning) av "Pinton" och tar det från början på ett lättläst sätt med mycket tips om hur man åtgärdar massproduktionens kompromisslösningar och rena konstruktionsmissar som kan börja spöka vid höga effektuttag, medan Hamills är väl lite mer avancerad (kostar mera att försöka...) och inriktar sig främst på de senare motorerna. Tillsammans ger de en bra täckning och många anser man bör ha båda. Som sagt, de går att hitta som PDF också.