Sida 1 av 1

Bakvagn från vad?

Postat: sön apr 29, 2012 5:19 am
av SRyLul
Jag tittade på ett pågående bygge av nån 40tals Ford.
Ingen ägare fanns i närheten så jag frågar om nån av er vet vad jag såg...
Det var alltså en blivande rod som jag kikade in i.
Bakvagnen var en vagga, axeln var delad och hade solida bromsskivor inne vid diffklumpen. Spiralfjädrar. Fembultat
En sån skulle jag vilja ha, men vad är det? Jag är inte så bra på fordar, men fick nån slags känsla av att det kunde vara Ford? Nån som kan gissa?

Postat: sön apr 29, 2012 6:09 am
av SK Racing
Jagguar?

Postat: sön apr 29, 2012 6:35 am
av therealpinto
Japp, helt säkert* Jaguar. Den bakvagnstypen satt på massa olika bilar, från E-type etc. och fram till 1980-talet.

I Jaggan har den en hjälpram i plåt som man ofta tar bort.

Bild

Bild

Det är ingen dålig bakvagn men inte heller perfekt. Framförallt innehåller den en mängd lager och bussningar som slits och det gäller att ha koll på monteringen. Mer info finns i SFROs bygghandbok :-)

Gustaf

* Konstruktionen har blivit så poppis bland rodfolk att det idag byggs liknande saker helt från scratch, baserad på Ford 9" diffklump.

Postat: tor maj 10, 2012 9:57 am
av SRyLul
Så är det!
Jag har inte sett vaggan på jaggan (kul rim!) tidigare, bara bländats av krom.
Denna var svart och plötsligt såg jag hur den funkade...
Tack för hjälpen.
Dock blir den för tung. Nåt liknande, fast lättare och smalt, vore intressant.

Postat: sön maj 13, 2012 7:10 am
av therealpinto
Tyvärr är det ju ont om smala, väl fungerande delade bakvagnar som också är lätta.

Mazda Miata har en fin bakvagn som inte är så bred, men lätt...jag vet inte.

Fyrhjulsdrivna Escort och Mondeo har också ganska bra saker men de är ju inte gjorda för speciellt mycket effekt.

/Gustaf

Postat: sön maj 13, 2012 12:50 pm
av Släggmek
therealpinto skrev:
* Konstruktionen har blivit så poppis bland rodfolk att det idag byggs liknande saker helt från scratch, baserad på Ford 9" diffklump.
Exempel att kika på :) : http://www.heidts.com/