S: Ford Sierra 2,9 V6 Turbo

Annonsen börjas med ett "S:" eller "B:". Endast bilar i denna avdelning!
Dezeo
Nybörjare
Inlägg: 8
Blev medlem: mån apr 13, 2009 8:52 pm
Namn: Oskar Hellqvist
Kör: Ford Sierra V6 2,9 Turbo
Ort: Kalmar län

S: Ford Sierra 2,9 V6 Turbo

Inlägg av Dezeo »

Säljer nu min Ford Sierra 2,9 V6 som har fått sig en turbokonvetering

Bild

Har haft bilen i fem år och det är nu dags att gå vidare med ett nytt bygge.

Turbokonveterade bilen 2009 och har kört med den varje år.
Jag gjorde en helrenovering av motorn 2010-2011 då bytte jag till nya vev- och ramlager, mirafrästa ventilsäten och inslipade ventiler, nya ventiltätningar, hornade cylinderloppen, nya kolvringar, ny topplockspackning och alla andra packningar som finns i motorn. Topplocksbultarna är av 12.9stål och blocket är o-ringat så det tål mycket.
Bilen har nu rullat ca 1500mil sedan renoveringen.

Motor:
Kör med styrsystemet Megasquirt I V3
Holset HX35 turbo
40mm wastegate HKS-modell
HKS-modell dumpventil
Hemmabyggt pulssplitgrenrör
2,5" tryckrör
2,5" avgassystem med "dieselkrök" på slutet
Siemens Deka 630cc spridare
En Walbro 255lph pump i originaltanken tanken som pumpar till en catchtank därifrån pumpas soppan fram av en Walbro 255lph inline pump. Bra setup när man sladdar.

Drivlina:
Kopplingen är 4-puckad sinterlamell och Sachs 765 tryckplatta.
Svetsad bakaxel.

Väghållning:
Uppdaterad med Bilstein B6 Sport dämpare och H&R sänkfjädrar. Hela framvagnen har fått Powerflexbussningar

Bilen laddar 1,2bar och körs på E85 vilket ger ca 350hk 550nm. Fungerar bra att sladda med, även på större banor som Mantorp Park.
Kör ifrån BMW M3:or

Sitter en Sparco-stol och mockaratt inne i bilen.

Finns mängder med plåtfälgar att få med och tre uppsättningar med alu-fälgar.

Bilen är just nu obesiktigad då jag inte har haft något intresse av att köra den annat än på banan då jag bygger en ny bil. Dom gångerna jag har besiktigat den har jag bara tagit bort allt på turbon förutom avgashuset och satt en platta över hålet som blir. Har fungerat i tre år i rad nu.

Vid intresse kan fler bilder och filmer skickas.

Billigare vid snabb affär

Bild

Bild

Bild

Bild

/Oskar 0702792291

Pris/utgångsbud: 35000
Plats/närmaste stad: Oskarshamn