Sida 1 av 1

Ford Ka pip-ljud

Postat: fre maj 02, 2014 3:38 pm
av fame_lotta
Idag när jag åkte hem från jobbet; i min Ford Ka 02:a, hördes det helt plötsligt ett kort pip. Något lägre ton än den som hörs när man öppnar dörren och nyckeln är kvar. Jag tittade på instrumentpanelen men ingen lampa lyste. Har bläddrat igenom manualen men där står det inget om något varningspip. Har även kollat manualen till stereon (har satt in en annan än orginalet) men inget där heller.

Någon som vet vad det kan vara? Det enda jag gjort med bilen på sistone är att Mekonomen har bytt båda stötdämparna bak.

Postat: mån maj 05, 2014 7:28 am
av RickardEM
Summern som hörs när man öppnar dörrarna ska endast fungera när man öppnar dörrarna, finns inget annat kopplat till den så det borde inte ha varit den som lät.

Kanske är stereon som orsakade pipljudet trots att det inte står med något i manualen, borde inte vara någon fara iallafall. :)

\Rickard