Sida 1 av 1
Hur får man bromsarna att "ta tidigt"?
Postat: sön feb 26, 2017 7:59 am
av Rolle85
Jag har som sagt en Ford Fiesta 2008 med trumbroms bak och skivor fram. Jag har nya bromsbelägg bak. Framtill ser bromsbeläggen och skivan tjock ut. Bromsarna tar bra men de känns som att pedalen måste ner en bra bit innan de börjar bita. Bromsvätskenivån är hög och de är luftade. Är de inte bättre än så här?
Postat: mån feb 27, 2017 7:58 am
av therealpinto
Det brukar vara en automatjustering som bygger på att man använder parkeringsbromsen. Ibland kärvar den och behöver lite hjälp, man kan (oftast) manuellt justera ut excentrarna så backarna ligger nära trumman.
Gustaf
Postat: sön mar 05, 2017 6:01 pm
av Rolle85
jag har precis bytt trumbromsarna bak men hur menar du att handbromsen automatiskt justerar detta?? Finns de nån film man kan se på detta??
Postat: sön mar 05, 2017 6:56 pm
av therealpinto
Trumbromsen har en automatisk justering för att kompensera för slitage.
https://www.youtube.com/watch?v=ZZoChjn_1KM
(Toyota 4-Runner men principen är i stort sett samma)
Gustaf
Postat: mån mar 06, 2017 8:42 pm
av Rolle85
hmm den där pinnen som justerar fanns inte på min Ford fiesta? Man kunde bara justera själv manuellt med en skruvmejsel typ