Mina bromsar är döda (Focus ST170)

Allt om Fords modeller C-MAX, Focus och Kuga.
moondust

Mina bromsar är döda (Focus ST170)

Inlägg av moondust »

Jag har haft lite problem med att jag har fått fylla på bromsvätska ibland.
men idag när frugan körde så slutade bromsarna att fungera bilen saktar in lite långsamt typ 5 km/h per sec med pedalen i golvet (livsfarligt).Man blir lite arg på tillverkarna att det ens ska kunna hända. jag trodde att oljan var slut så vi köpte och fyllde på men det hjälper inte (jag har stampat på pedalen länge).
Jag behöver snabba tips och råd av den som vet något om detta bromssystemet (bosch) för jag vet inget. kan det vara luft i systemet?
hur åtgärdar jag det? kan ju inte ens åka någonstans i dödsfällan.

MKT tacksam för svar

Tony

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

helt alvarligt och inge illa ment.

lämna in bilen och be ford kolla på det. garanti är bra å ha på jobb, någon som förhoppningsvis kan sin sak och vet hur det fungerar kommer att kolla på problemet och fixa precis det som behövs. bromsar är viktiga saker som du skriver i din post.

alla tillverkare använder istorsätt likadana konstruktioner idag så det kan alla skyllas för att det inte funkar egentligen.

vid bortfall på en kretts i dagens modärna bilar så försvinner ca 66% av rettardationen.. många som inte vet det. det är troligtvis det du upplever idag.


skulle jag gissa så skulle jag säga lekage på en krets eller huvudbromscylindern som har internt lekage. inge ovanligt, ser det minst 5 ggr per vecka på bilar.

mvh C
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

moondust

Inlägg av moondust »

tack för hjälpen!

ska ringa ford imorgon

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Man brukar kunna misstänka fel om man får fylla på bromsvätska.. är ju inget som skall ta slut sådär!

Nilsson

Inlägg av Nilsson »

C skrev:rettardationen..
Vad betyder det?

Användarvisningsbild
JOCKO
Legend
Inlägg: 2158
Blev medlem: lör aug 09, 2003 10:00 am
Namn: Jocke Ericsson
Kör: Ford Focus RS-09
Ort: Västerås
Medlemsnummer: 61

Inlägg av JOCKO »

Nilsson skrev:Vad betyder det?
Inbromsning!!/J
DET ÄR INTE JAG SOM ÄR TRÖG,DET ÄR NI SOM ÄR SNABBTÄNKTA!!!

402m 12,13sek@184,61km/h
201m 7,801sek@145,75km/h
60=1,797sek

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

den kraften som uppstår vid hastighetsminsking av ett objekt. ;) används ofta innom bilbranchen på utveckling och provning.

mvh C
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

Speed_freak

Inlägg av Speed_freak »

C skrev:den kraften som uppstår vid hastighetsminsking av ett objekt. ;) används ofta innom bilbranchen på utveckling och provning.

mvh C
på bilprovningen kanske men in reallife?

;)

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

några jag har pratat med på AP och Brembo (båda "tekniker" i tyskland), några från scania, KTH studenter använder utrycket IRL.

mvh C
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

Speed_freak

Inlägg av Speed_freak »

C skrev:några jag har pratat med på AP och Brembo (båda "tekniker" i tyskland), några från scania, KTH studenter använder utrycket IRL.

mvh C
ja men på en vanlig bilverkstad?

kommer man in till en verkstad och säger att rettardationen är dålig så tycker nog dom att det är nån viktigpetter som vill lämna in bilen



Nu till tråden. har varit med om på focus att en skrav på bromsröret gängat upp sig så det läckte där. han hade häller inte bromsverkan alls en morgon.
va bara att dra åt och lufta bromsarna ordentiligt

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

har jag skrivit att han ska säga det på verkstaden? nej. jag förklarade att ca 66% av retardationen försvinner om en krets läcker. jag säger retardarion för det är korrekt namn på det jag beskriver, därför skriver jag det. varför hänger du upp dit så mycket på det? spelar det roll eller?
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

Användarvisningsbild
patito
Veteran
Inlägg: 566
Blev medlem: lör dec 04, 2004 1:34 am
Namn: Patricio Vidal Y
Kör: Ford Sierra 2.0i Mk1 -87
Ort: Södra Stockholm

Inlägg av patito »

"Retardation" om man ska vara petig!!! :)


från wikipedia; "Retardation innebär negativ acceleration, som till exempel när någonting bromsar."

Bred

Inlägg av Bred »

Herregud, strunt samma... Behöver inte tävla om vem som kan bäst å inte... Nu är det förklarat och fritt att användas!

Som jag förstod det av det första svaret så försvinner alltså 66% av all bromsverkan då ena kretsen försvinner. Vad jag inte kan förstå är hur de där 34% inte ska kunna ge en hyffsad inbromsning, ingen kraftig men ändå bestämd. Sedan kan det ju nämnas att även om en krets faller bort så har man väl alltid bromsverkan på 3 hjul. 2 tack vare den ena kretsen å det tredje tack vare handbromsen, eller (om nu inte det är hjulcylindern/oket där bak som läcker olja och skvätter ner hela trumman/skivan, för då hjälper ju inte handbromsen där)? Har själv bogserat en cheva van med bara en krets där jag inför korsningar fick bromsa ner både min tunga van och även den tunga king caben som drog mig (ca 4 ton)! Visst, ska väl medge att jag fick trycka på pedalen och att det inte precis blev någon tvärnit, men ändå hyffsad säker och bestämd inbromsning på inte särskilt många meter (å hastigheten "kanske" översteg 30 km/h om ni förstår va ja menar).

Kan ju dessutom nämna att jag lagade röret som var skadat med 2 skarvkopplingar och kunde glatt köra vidare, men! Nu försvinner det bromsolja ibland från den ena behållaren. Inget regelbundet, utan ibland försvinner det några gånger i rad å ibland en enstaka. Har kollat samtliga rör, bromsservon, huvudcylindern, ok och hjulcylindrar och allt ser tätt ut. Undersidan av huven visar inte heller några spår... Bilen har nu hållt på så i över 2 år 8kanske har fyllt på en 10-12 gånger, 2 besiktningar har den gått genom med bra bromsresultat, men vet fortfarande inte varför oljan försinner ibland...
Den enda funderingen jag har kvar är att bromsservon på något sätt släpper genom olja och skickar in det i motorn via vakumslangen... Visst låter det troligt :rolleyes:

Hur som haver, kom ifrån ämnet lite nu, tycker att 2 hjul borde ge mer än tillräckligt för en mjuk inbromsning.
Känns snarare som om att det är något fel vid huvudcylindern/bromsservon eftersom du inte har någon verkan alls.
Så till moondust, ja skulle uppskatta om du kunde berätta va det var för fel på bilen när reparationen e klar!

tack!

Skriv svar