Ingen laddning Focus 1.6tdci 2007:a

Allt om Fords modeller C-MAX, Focus och Kuga.
Användarvisningsbild
dstr
Veteran
Inlägg: 186
Blev medlem: lör jul 26, 2003 8:50 am
Namn:
Ort: Sollentuna

Ingen laddning Focus 1.6tdci 2007:a

Inlägg av dstr »

Laddlampan lyser.

Remmen har nog inte bytts de senaste 14000 milen, så jag började med det. Efter att ha slagit sönder spännaren (tappade den så den slog av stoppet i gjutjärn och slog sönder plasthjulet mot generatorn när jag försökte få i en stop-plugg för att hålla den på plats) och bytt spännare+rem så är felet kvar.

Laddlampan tänds när motorn varit igång en stund... 10-20 sekunder? När jag startade och sprang runt för att mäta på batteriet så tyckte jag mig se 14 volt skymta till, men sen låg den på 11v med full-laddat batteri.

Jag har googlat för att försöka hitta kol/laddningsrelä men utan resultat. Sitter allt inbyggt? Hur i helsefyr får man bort generatorn om man måste byta?

Jag har inte lästa av några felkoder. Kan det vara något annat som orsakar det? Jordkabeln mellan batteri och chassie ser ut att ärgat en del.