Sida 1 av 1
"till värmare"
Postat: tis dec 10, 2013 6:28 am
av bPa
Hej,
Jag har en Focus kombi-12 med dieselvärmare. Det finns ett alternativ som heter "till värmare" det är en checkbox som jag kan markera.
Så till min fråga vad gör den? värmaren fungerar utan att jag bockar i "till värmare" är det något som skall användas vid kallare temperaturer eller när man går in och handlar?
/Mvh Peter A.
Postat: tis dec 17, 2013 9:29 am
av bPa
hmm ingen som vet?
Postat: tis dec 17, 2013 7:49 pm
av Bruno
Står ingen i instruktionsboken till bilen?
Tror den e till för att motorn ska bli varm snabbare vid kallstarter, så den e väl inte jättenödvändig på sommarn när det e varmt ute.. inte helt hundra, men jag tror att det e det den e till för
Postat: tor dec 19, 2013 1:07 pm
av bPa
Såhär svarar Ford.
Hej Peter!
Funktionen ”till värmare” aktiverar motorvärmaren under körning.
Den programmerbara motorvärmaren går igång oavsett om du markerat ”till värmare” eller inte.
Postat: tor dec 19, 2013 7:35 pm
av Blixnabb
Till värme antar jag betyder samma som på Volvo alltså tillsatsvärme.
När det är riktigt kallt ute så klarar inte motorn att avge tillräckligt mycket värme för att du skall få det skönt inne i bilen, därför kan man tillåta diselvärmaren att gå samtidigt som man kör.
Om jag har förstått det hela rätt så kan den här funktionen ta död på värmaren snabbare än beräknat om man kör korta sträckor och inte använder timer motorvärmaren, korta start och stopp av värmaren är tydligen inte nyttigt, inte på Volvo i alla fall.