Köpråd kombi: Focus & C-Max!?
-
Saga
- Nybörjare
- Inlägg: 2
- Blev medlem: ons maj 07, 2014 9:25 pm
- Namn: Saga
- Kör: Ingen just nu
- Ort: Sverige
Köpråd kombi: Focus & C-Max!?
Hej,
Vi söker en mindre kombibil som är säker, tillförlitlig, billig att äga och serva, bränslesnål etc. Ford Focus och Ford C-Max (båda 1.6 TDCI) verkar vara detta. Enligt tillverkaren drar bilarna 4,4l respektive 4,5l/100km, blandad körning, och årsskatten är 1.088 kr vilket är överkomligt.
Vi har 100,000 kr att lägga som mest på vårt bilköp och väljer vi någon av bilarna ovan får vi en 2011 som gått under 10,000 mil. Har sett flera 11:or som gått 7000 mil som säljs för 80,000 kr.
Trodde att det bara var att bestämma sig för vilken av bilarna man ska köpa när jag läste om partikelfiltret och priset på den servicen. Hutlöst! Läste dock kort efter det att alla TDCI efter 2009 har partikelfilter utan bytesintervall. Stämmer detta?
Undrar också vilket utrustningspaket (exempelvis Trend, Platinum) som är "bäst" och vad som skiljer paketen åt?
Vad ska man kolla/se upp med när man köper Ford och just den typ/årsmodell vi funderar på att köpa (om nu detta med partikelfilter utan bytesintervall stämmer)?
Tack på förhand.
Vi söker en mindre kombibil som är säker, tillförlitlig, billig att äga och serva, bränslesnål etc. Ford Focus och Ford C-Max (båda 1.6 TDCI) verkar vara detta. Enligt tillverkaren drar bilarna 4,4l respektive 4,5l/100km, blandad körning, och årsskatten är 1.088 kr vilket är överkomligt.
Vi har 100,000 kr att lägga som mest på vårt bilköp och väljer vi någon av bilarna ovan får vi en 2011 som gått under 10,000 mil. Har sett flera 11:or som gått 7000 mil som säljs för 80,000 kr.
Trodde att det bara var att bestämma sig för vilken av bilarna man ska köpa när jag läste om partikelfiltret och priset på den servicen. Hutlöst! Läste dock kort efter det att alla TDCI efter 2009 har partikelfilter utan bytesintervall. Stämmer detta?
Undrar också vilket utrustningspaket (exempelvis Trend, Platinum) som är "bäst" och vad som skiljer paketen åt?
Vad ska man kolla/se upp med när man köper Ford och just den typ/årsmodell vi funderar på att köpa (om nu detta med partikelfilter utan bytesintervall stämmer)?
Tack på förhand.
Tags:
-
moose
- Nybörjare
- Inlägg: 12
- Blev medlem: sön aug 19, 2012 12:01 pm
- Namn: Björn
- Kör: Focus 1,6TDCi -06 + 11b
- Ort: Rivergoal
jag är ingen expert på detta med partikelfilter men när de nämner utan bytesintervall räknar de med att bilen och filtret har samma livscykel. för vissa är ju en bil inte värd vatten när den gått över 10k mil och vissa tycker det är ok med bilar som gått 40k.
Byte av partikelfilter eller rengörning blir ju alltså förr eller senare aktuellt. på min -06 är bytesintervallet 12k mil men mitt byttes nyligen vid 17k mil första gången. detta har ju att göra med hurvida bilen körts gynnsamt eller ej för filtret. en bil som går mycket stadskörning har ju inte samma möjligheter att bränna ur och behöver på såvis byta filter tidigare.
bränsleförbrukningen biltillverkaren anger får du ta med en nypa salt. 0,45 blandad körning är inte överensstämmande med verkligheten. slå på ac, kör lite kallstarter till affären och ett par omkörningar på 100km vajerväg så blir siffran en helt annan. efter mitt förhållandevis lugna körsätt i småstad skulle jag vilja påstå snarare 0,6 lite drygt vid blandad körning.
trend är snikversion, platinum antagligen bättre. högst finner du ghia/titanium och titanium x. satsa på den sistnämnda får du en fin bil.
vill du ha mer info är det nog bättre att vända sej till något annat forum då detta är mycket sömnigt i denna avdelning. (eller får man tolka tystnaden som att folk inte har några som helst problem med sina focus och sådeles inte behöver hänga på forum)
lycka till med köpet
Byte av partikelfilter eller rengörning blir ju alltså förr eller senare aktuellt. på min -06 är bytesintervallet 12k mil men mitt byttes nyligen vid 17k mil första gången. detta har ju att göra med hurvida bilen körts gynnsamt eller ej för filtret. en bil som går mycket stadskörning har ju inte samma möjligheter att bränna ur och behöver på såvis byta filter tidigare.
bränsleförbrukningen biltillverkaren anger får du ta med en nypa salt. 0,45 blandad körning är inte överensstämmande med verkligheten. slå på ac, kör lite kallstarter till affären och ett par omkörningar på 100km vajerväg så blir siffran en helt annan. efter mitt förhållandevis lugna körsätt i småstad skulle jag vilja påstå snarare 0,6 lite drygt vid blandad körning.
trend är snikversion, platinum antagligen bättre. högst finner du ghia/titanium och titanium x. satsa på den sistnämnda får du en fin bil.
vill du ha mer info är det nog bättre att vända sej till något annat forum då detta är mycket sömnigt i denna avdelning. (eller får man tolka tystnaden som att folk inte har några som helst problem med sina focus och sådeles inte behöver hänga på forum)
lycka till med köpet



