Sida 1 av 1

Låsa upp bilen

Postat: fre aug 07, 2020 7:35 pm
av nyford
Jag har en Ford Kuga Ecoboost E85 2020.

Det händer flera gånger när jag kommer och låser upp bilen med fjärrnyckeln att så fort jag tar i dörrhandtaget så låser den sig igen. Den har låst upp sig när jag trycker på fjärren och det knäpper till i bilen samtidigt som backspeglarna fälls ut. Men som sagt, när jag tar i dörrhandtaget låser den igen.
Har låsfunktionen kommit i otakt och behöver "resettas" på något vis, eller är det något annat, dåligt batteri i dosan eller vad?

Re: Låsa upp bilen

Postat: tis aug 11, 2020 6:53 pm
av RickardEM
nyford skrev: ↑
fre aug 07, 2020 7:35 pm
Jag har en Ford Kuga Ecoboost E85 2020.

Det händer flera gånger när jag kommer och låser upp bilen med fjärrnyckeln att så fort jag tar i dörrhandtaget så låser den sig igen. Den har låst upp sig när jag trycker på fjärren och det knäpper till i bilen samtidigt som backspeglarna fälls ut. Men som sagt, när jag tar i dörrhandtaget låser den igen.
Har låsfunktionen kommit i otakt och behöver "resettas" på något vis, eller är det något annat, dåligt batteri i dosan eller vad?
Låter lite märkligt. Antar att du inte väntar jättelänge från det du låser upp bilen tills du ska öppna den? Den ska ju låsa sig efter ett tag om ingen dörr öppnas när man har låst upp bilen.
Brukar larma för dåligt batteri i displayen när batteriet till fjärrkontrollen börjar bli dåligt.

\Rickard

Re: Låsa upp bilen

Postat: ons aug 12, 2020 10:52 am
av nyford
Ja, vanligtvis går jag ju mot bilen och låser upp när jag har 5 - 10 meter kvar, men det har alltså hänt att den låser sig själv när jag kommer fram och tar i dörrhandtaget. Det händer inte varje gång och det är ju i sådana fall som man misstänker att något inte är som det skall vara.
Den tidsfunktionen du nämner har jag noterat, men det handlar väl mera om en minut eller så? Den kan jag i och för sig godta för det är ju en hjälp med bilens egna funktioner. Men jag får väl påpeka det med "falsklåset" vid servicen. Om några hundra mil har jag kommit upp i dom första 1000 milen. Och jag skall ju byta olja före vintern, så det blir väl ett verkstadsbesök inom några månader.

Re: Låsa upp bilen

Postat: sön aug 16, 2020 6:40 pm
av Blixnabb
Det är inte keyless på bilen och du råkar komma i mot "låsa" knappen (sensorn) när du tar i handtaget?
Kommit på mig själv på min V60 att göra precis så då de flyttat sensorn mellan årsmodellerna.

Re: Låsa upp bilen

Postat: mån aug 17, 2020 5:37 am
av nyford
Måste erkänna att jag är lite okunnig på "moderna" benämningar, keyless. Borde ju betyda nyckellös, och så långt stämmer det. Jag har en liten fjärrdosa med tre knappar, 1: Låsa upp, 2: Låsa och 3: Öppna/stänga bakluckan/dragkrok. Inne på förarplatsen finns ingen plats för denna keyless, bilen känner väl av med Bluetoth att jag har nyckeldosan med mig. Och det har jag t.ex i byxfickan. Jackfickan om det är kallare väder. Men jag vidrör inte nyckeldosan i det läget.
Nu har det gått ett antal dagar utan att bilen har låst sig för mig, så jag antar att den råkade komma i "otakt" i vissa lägen med funktionerna. Någon sorts reset kanske gör nytta? Och om inget krånglar kanske jag har råkat göra denna reset utan att veta om det?

Re: Låsa upp bilen

Postat: mån aug 17, 2020 9:33 am
av therealpinto
Om du har keyless entry så låser/låser den upp när du tar i dörrhandtaget (om du har nyckeln med dig).

Prova att inte låsa upp bilen på distans nästa gång, ha bara nyckeln i fickan och ta i handtaget så ser du om den låser upp.

Gustaf

Re: Låsa upp bilen

Postat: mån aug 17, 2020 5:06 pm
av granadadr
mm man låser bilen utan nyckel genom att ta PÅ handtagets utsida,, ;)

Re: Låsa upp bilen

Postat: tis aug 18, 2020 3:19 am
av nyford
OK! Jag skall kolla upp det här (och möjligen lära mig nya rutiner)

Re: Låsa upp bilen

Postat: ons aug 19, 2020 2:33 pm
av nyford
Nu har jag provat lås och lås upp utan att trycka på nyckeldosan. Det var som ni säger, man petar på handtaget och nyckeldosan ligger orörd i fickan. bilen låser upp och backspeglarna svänger ut. Men vid ett tillfälle gick det inte självklart "rakt på". Jag hade handlat och öppnade bakluckan med fotrörelsen. Bilen var låst. Luckan öppnades och jag ställde in påsarna. Jag stängde med tryckknappen i luckans kant. Sedan gick jag fram och petade på dörrhandtaget. Bakluckan behöver ju några sekunder på sig att stängas. Den var inte stängd när jag petade på dörrhandtaget och det låste inte upp. Först när luckan var stängd gick det att låsa upp med att vidröra dörrhandtaget.
Bilen är som jag själv, vill bara göra en sak i taget, till sambons oförstående. Hon vill helst ha hjälp med allt på samma gång.