Sida 1 av 1

FORD C-MAX 1.8 Flexifuel 2007 - Tändingsproblem, Dör om jag inte håller nyckeln själv medurs (Problemet löst)

Postat: mån dec 27, 2021 10:07 pm
av stenalexander
Hej!

Ny på detta forum och hoppas någon kan hjälpa mig.

Har inte haft några problem tidigare men nu helt plötsligt så dör motorn om jag inte manuellt vrider och håller nyckeln till max medurs.

Titta på denna video, så ser ni vad jag menar.

https://1drv.ms/v/s!ApvWRHpVMGmDnnZgKnx ... Z?e=8wU5Sj

Är det tändningslåset som är trasigt?

MVH
Magnus

Re: FORD C-MAX 1.8 Flexifuel 2007 - Tändingsproblem, Dör om jag inte håller nyckeln själv medurs

Postat: tis dec 28, 2021 10:26 am
av axelvic
Ja, det ser väldigt mycket ut som att tändningslåset är problemet. Ungefär som att det fjädrar tillbaka hela vägen till ”radioläget” istället för att stanna vid tändning.

Re: FORD C-MAX 1.8 Flexifuel 2007 - Tändingsproblem, Dör om jag inte håller nyckeln själv medurs

Postat: ons dec 29, 2021 12:27 am
av BackNford
Jag hade nog försökt montera loss tändningslåset och inspektera om något gått sönder eller fått smutts i sig, med lite tur r det ett mekaniskt fel som går att laga.

Re: FORD C-MAX 1.8 Flexifuel 2007 - Tändingsproblem, Dör om jag inte håller nyckeln själv medurs (Problemet löst)

Postat: sön jan 23, 2022 7:50 pm
av stenalexander
Lyckades hitta problemet och det hela berodde på att tändingsswitchen var utsliten. Kosatde 150:- att köpa ny och nu fungerar den som vanligt!
IMG_1193.jpg
IMG_1193.jpg

Re: FORD C-MAX 1.8 Flexifuel 2007 - Tändingsproblem, Dör om jag inte håller nyckeln själv medurs (Problemet löst)

Postat: mån jan 24, 2022 6:02 am
av axelvic
Vad bra att det löste sig och att du delade med dig av lösningen!