Sida 1 av 1

Bilen blir immig och läcker vatten från innertak?

Postat: tis apr 09, 2024 6:56 pm
av Mikaelohamn
Bilen är en focus kombi 2005 da3.
Har märkt att bilen ofta immar igen bara efter ett par timmar och hade mögel på sätena, när den hade fått stå ett par månader.
För ett par veckor sedan så kom det några droppar från innertaket vid backspegeln i framrutan. Jag tänkte inte mer på det men idag kom det många droppar från innertaket vid vänster bakdörr.

Uppenbarligen kommer det in vatten i taket nånstans, men frågan är var jag ska börja leta. Vid rejlsen i taket eller bakluckans gångjärn?
Framrutan är bytt för ett år sedan, bara för infon.

Re: Bilen blir immig och läcker vatten från innertak?

Postat: sön apr 14, 2024 6:36 am
av Mikko_
Kan komma från rutan eller antennfoten.

Dom kan även spricka i kittet under railsen.

Re: Bilen blir immig och läcker vatten från innertak?

Postat: sön apr 14, 2024 6:08 pm
av granadadr
sätter mina pengar på antennen

Re: Bilen blir immig och läcker vatten från innertak?

Postat: lör maj 04, 2024 9:42 am
av nw999
Har oxå en focus kombi 05, där vatten kommer fr ventilationsgaller vä bak. Tätade runt baklyktan, men det hjälpte ej. Silikonade runt baklucksgångjärn o svetsskarv. Hjälpte ej. Tejpade över uttag för takräcke. Hjälpte ej. Tejpade inre sidan på den ena plastraislen. Hjälpte ej. Tejpade yttre sida på samma rail. Succé!
Så läckaget är under ens railen. Så frågan är svets eller kitt? Vilket kitt använder man? Hur svårt är det att få bort plastrailsen. Samt hur monterar man dit den bäst igen?