Sida 1 av 1

Larm? montering?

Postat: tor apr 23, 2009 6:00 pm
av Zero88
hej nu undrar jag en sak om det är någon som har satt ett eftermarknads larm på mondeo mk1 hatchback 2,0 -94?
isåfall är det svårt? och vart sitter det gamla larmet? hittar inte det i hynes boken?! Vore trevigt om man fick lite hjälp! tack på förhand! //Rickard

Postat: fre jun 12, 2009 3:49 am
av Heimdall77
Jag installerade ett Defa-larm på min MK1, en 96:a.
Trots erfarenhet av larm och ett stort teknikintresse var det bland det j**ligaste jag gjort, hade jag inte fått "illegal" support från BRL hade jag aldrig fixat det.
Såvitt jag minns så sitter orginal centrallås och alarm modulen bakom handskfacket någonstans.

Postat: fre jun 12, 2009 6:03 am
av Peter H
Ett par månader gammal trådskapare,,, men väl själv med lagom stort teknikintresse så har det i ett par mondeo MK1 monterats varsin Laserline larm, som överlag faktiskt gick bra och med det hävda var ett av dom enklare bilarna att montera larm på. :-)

Och för att hitta styrsignalen för C-låsstyrning sitter mycket riktigt dess box snett upp bakom handskfacket, där man sedasn prövar sig fram vilken signal som ger låsning respektive upplåsning (kan säkert får fram exakta kabelfärgen,,).