Mondeo-02 dricker nu mycket olja

Allt om Fords modeller Edge, Mondeo, Galaxy & S-Max.
Nissan

Mondeo-02 dricker nu mycket olja

Inlägg av Nissan »

Bilen har gått nästan 20.000 mil och har nu en mycket hög förbrukning av olja, ca 3 liter på 1000 mil. Har varit så i 2000 mil.
Jag läste någonstans att det kunde vara ventiltätningarna som var utslitna och läcker.

Har någon något annat tips?
Hur går man vidare för att få det säkerställt. Ett kompressionsprov???
Har någon en aning om vad ett byte av ventiltätningarna kostar?
Om det är dyrt som tusan...kan man köra vidare med denna oljeförbrukning utan att det får några följdfel eller häner det andra saker om ventiltätningarna inte är bra??

Alla andra tips om hög oljeförbrukning tas tacksamt emot också förstås

Tags:

Peter H
Legend
Inlägg: 6165
Blev medlem: mån dec 25, 2006 10:58 am
Namn: Peter Hallgren
Kör: Ford C-Max Ghia -06 1,8 FFV, Suzuki SX4 FFV -08, Miata MX5 -91 Kawasaki KLR 650 Tengai -91 Samtliga etanoldrivna.
Ort: Tierp
Kontakt:

Inlägg av Peter H »

Ja det var ju med en gigantisk oljeförbrukning där annars tex VW så frikostiga vad som är en övre gräns på hela 1 liter olja per 100 mil för många av deras nyare motorer. Men iaf blåryker den omfattande ny vid accelleration?

Prövat en något tjockare olja för att se om det har verkan på minskad oljeförbrukning? Risken med att köra länge man så pass hög oljeförbrukning är att tex katalysatorn tar stryk med tiden.

Låter där troligast till just utslitna ventilstyrningar och ett kompressionstest kan vara en del i felsökningen. Dock osäker på vad en verkstad skulle ta för ett sådant jobb men där bör dom flesta verkstäder kuna ge ett ungefärligt totalpris.

Kverna

Inlägg av Kverna »

Min 2001 2.0L brukte også mye olje. Byttet til ny 5W30 og filter, og begynte å dra den litt lengre på turtall(5-6000rpm), og den bruker ikke lenger olje. Kanskje noe å prøve

Skriv svar