Sida 1 av 1

Byta spindelled på Mondeo,v6, 00

Postat: tor apr 26, 2012 11:08 am
av Janne i Malmö
Finns det någon som kan ge lite tips och råd ang byta spindelled, höger fram
på en Mondeo, V6, modell 00. Har hittat ny spindelled på Biltema för endast
149 Kr. Har aldrig gjort detta förr och tar tacksamt emot goda råd.

Janne i Malmö.

Postat: tor apr 26, 2012 1:26 pm
av JPStromberg
Hej
En kort fråga, är inte din spindelled nitat i bärarmen? Jag har en (tja 2 faktiskt) Mondeo v6 98'or alltså generation II och på båda dessa så är spindelleden nitat i bärarmarna fram. Bytte nyligen på min ena bil och passade på att ta både höger och vänster sida samtidigt. Den enda som är dumt är att den vänstra främre bulten till bärarmen får man såga av om man inte vill lyfta motorn 1 dm. Dessutom så får man montera den upp och ner, men det fungerade perfekt. Om din spindelled inte är nitad så bör du har tre bultar som håller i själva spindel och då är det "bara" avlasta bärarmen skruva ur och montera fast igen. Nitarna går ju självklart att borra eller kapa av med en vinkelkap, vet dock inte om det går att göra på plats utan då behöver du få bort bärarmen och ta upp det hela på en arbetsbänk. Fördelen med att byta hela armen är att du får nya bussningarna både dom två inre och den yttre (spindelleden).

Jan-Peter

Postat: tor apr 26, 2012 3:10 pm
av Peter H
Precis dessa spindelleder kan iaf om det sitter originalmonterat vara nitade med tre nitar som om man nu byter bara denna lämpligen slipar eller borrar ur nitarna.

Annars med dom flesta sådana lösa spindelleder följer det sedan med tre bult och mutter, planerar man annars byta båda sidors spindelleder kan man med fördel som sagt med byta kompletta bärarmar så är även dessa bärarms bussningar fräscha på bilen.

Postat: tor apr 26, 2012 4:56 pm
av meanxpress
slipa av skallarna som nämnts,slå ur grejjerna mot nåt stumt,MEN se till att inte dra i fjäderbenet/spindeln då mondeon är lätt att dra isär inre knutarna på,och glöm inte sätta dit en ny kläm bult i spindeln (grov torx,50 om jag mins rätt)

Postat: fre apr 27, 2012 5:25 am
av Peter H
Jo det kan i vissa fall vara lite knöligt att få ur dessa nitar om det är den varianten och bästa är där i så fall att demontera hela bäramen för att få bästa mothåll.

Visst en liten tanke är med att ha gälande nämda inre drivknutar även om det brukar ordna sig, även med ny riktigt torx 50 klämbult även om det i vissa fall kan fuskats med att återvända densamma.

Men för kommande lossningar är det ny bult som gäller, har själv fått borra ur några avdragna sådana och det är inte kul...

Postat: tis jul 01, 2014 6:16 pm
av anderst
Lyfter en gammal tråd men hoppas det är ok ändå! ;)

Byter spindelled på höger fram på min Mondeo. Och lyckades göra detta:
meanxpress skrev:MEN se till att inte dra i fjäderbenet/spindeln då mondeon är lätt att dra isär inre knutarna på
Drivaxeln åkte ut ungefär 5 cm och jag kan ej trycka in den igen.

Hur ser det ut bakom damasken? Måste jag plocka isär för att kunna sätta ihop? Eller har den "bara" vridit sig lite grann och därför inte passar in nu?

Jag har fjäderbenet under tryck med domkraften så det är knöligt och tungt att trycka tillbaka...

Postat: ons jul 02, 2014 4:57 am
av getsome
Dina nållager har säkert hoppat av , du får plocka av damasken. Du kan dock ersätta stålbandet som håller det med ett kraftigt buntband.

Postat: ons jul 02, 2014 12:45 pm
av RickardEM
Hittade en bra sida här, kolla punkt 16. :)

\Rickard