Kanrrande fjädrar vid stillastående med handbroms

Allt om Fords modeller Edge, Mondeo, Galaxy & S-Max.
Loranga
Erfaren
Inlägg: 27
Blev medlem: mån maj 06, 2013 8:18 am
Namn: Martin
Kör: S-Max Sport -12
Ort: Jämtland

Kanrrande fjädrar vid stillastående med handbroms

Inlägg av Loranga »

Hej,

Jag behöver väll knappast förtydliga att jag inte ha så stor koll när det gäller bilar... :confused: Hur som helst här kommer ännu en dum fråga.

Av gammal vana så drar jag alltid åt handbromsen när jag parkerar (bra eller dåligt ?). När jag kliver ur bilen och en stund efteråt så knakar den ganska bra i bakvagnen. Jag misstänker att det har med fjädringen att göra. Är detta något att oroa sig över?

Peter H
Legend
Inlägg: 6165
Blev medlem: mån dec 25, 2006 10:58 am
Namn: Peter Hallgren
Kör: Ford C-Max Ghia -06 1,8 FFV, Suzuki SX4 FFV -08, Miata MX5 -91 Kawasaki KLR 650 Tengai -91 Samtliga etanoldrivna.
Ort: Tierp
Kontakt:

Inlägg av Peter H »

Nej då inga frågor är för dumma och frågar man inte får man ju ingenting veta heller...

Visst ska man använda handbromsen så mycket som möjligt just för att dess funktion inte ska rosta fast osv. Men säg inför en kall natt kan det dock vara idé att inte lägga åt handbromsen.

Svårt att säga om detta fenomen du får efter en stund kan bero på men i vilket fall låter det inte av det allvarligare fallet i alla fall.

Skriv svar