Sida 1 av 1
Motorfel vid acc Tdci -07
Postat: ons mar 23, 2016 10:56 pm
av Göran
Har en Mondeo 2,0 Tdci -07. När jag accelererar hårt upp mot 80-100km/h
så tappar den hastigt kraft och ett meddelande där det står Motorfel kommer upp på färddatorn.

Den går bra att fortsätta att köra bilen i 90-100, men att öka hastigheten går inte. Stannar jag och startar om bilen går den bra igen.
Vad kan det vara för fel?

Postat: tor mar 24, 2016 6:55 am
av RickardEM
Prova att läsa ur felkoder när felet kommer och innan du startar om bilen (ifall den tar bort felkoder).
\Rickard
Postat: tor mar 24, 2016 10:11 pm
av nextuz
Troligtvis kommer den säga att den inte får tillräckligt med soppa med ett flertal felkoder...
Det första jag hade gjort är att byta bränslefiltret fram vid motorn

Postat: fre mar 25, 2016 6:54 am
av Bruno
Vanligt på de tidiga Mondeo MK4 diesel är nån tempgivare i insuget, men känns som att det borde kommit tidigare isåfall.. nä, kolla felkoder är egentligen enda sättet
Postat: sön mar 27, 2016 7:28 pm
av Göran
nextuz skrev:Troligtvis kommer den säga att den inte får tillräckligt med soppa med ett flertal felkoder...
Det första jag hade gjort är att byta bränslefiltret fram vid motorn

Ja, har köpt ett nytt bränslefilter. Tänker göra en service på den i veckan. Så vi får se om det blir bättre efter det. Blir det inte det så får jag kolla koderna.
Tack för tipsen!
Postat: tis mar 29, 2016 3:49 pm
av Marre80
Hej
Har samma problem med min�� Lyser din EPS lampa?
Postat: mån apr 04, 2016 6:36 am
av niXta
Har ett liknande problem på min mk4, när jag ligger på en högre växel i 70-90 och ger gas under 5+ sekunder och utan att trampa så mycket att den växlar ner så får jag också motorfel.
Jag har haft några felkoder rörande tempgiv och flöde på luften, ska se om jag kan göra rent flödesgivaren till att börja med.
Postat: fre feb 17, 2017 1:50 pm
av Rannugg
Blev det bra med byte av filter
Har samma fel på min Focus 2010 1,6 tdci
Postat: ons aug 15, 2018 1:51 pm
av gkusbom
Det blev bra när jag bytte luftmassasensorn som sitter efter filtret!
Postat: tor aug 16, 2018 4:53 am
av getsome
Lyser ESP lampan så stryper bilen kraften...