Sida 1 av 2

Frågor om besikning (Escort mk2)

Postat: tor sep 01, 2011 7:54 pm
av Eriksson
Har en Escort mk2 -75 med pinto motor utan katt (förgasare) och typ9 låda.
Sitter bara två stolar i och tanken var att de skulles bygga i en liten båge i den också efter alla regler då.

Orginal motorn är 1.3 med 57hk har jag för mig och är besiktad med den, alltså så är problemet att går de att regga om min bil med motorn som sitter i och två stolar och bur?

Eller får jag skruva i orginal motor och låda igen för att få igenom den så jag kan köra min escort på vägarna lagligt?


Om ingen har koll på sånt här så får ni gärna rekommendera hur jag kan få tag på någon och diskutera hur jag ska gå till väga att få ut min bil på vägen igen :)

Bara ändra om tråden ligger fel!
Mvh Tommy

Postat: tor sep 01, 2011 8:13 pm
av MDE6Y
Du kan ju testa först. Ibland har man tur. Annars har du ju en -75 och det är ju alltid trevligt ur modifieringssynpunkt. Sök lite på forumet om du inte redan vet varför detta är bra.

Postat: tor sep 01, 2011 8:20 pm
av Ford_Escort
Jag besiktigade min Escort MK2:a med ungefär samma spec som din(2-liters Pinto och typ9-låda) dock med dubbla weber 40-or, trimkan, extraktorgrenrör och 2½-tums avgassystem. Den gick igenom perfekt och besiktningsmannen frågade om motorn var original, varpå jag svara ja. Han nickade, log och utbrast "så klart, då får man kanske ta en provtur" Han tog en provtur och kom tillbaka med ett leende på läpparna och sa, "den kändes pigg" :) Men som sagt, man ska kanske ha lite tur, även om 75-or överlag ska vara kravlösa ;)

Postat: tor sep 01, 2011 8:22 pm
av Eriksson
Jo men skulle inte va dumt att de står i papprena också.
Ja jag sitter och googlar om allt sånt här nu, men inte hitta så mycket..
Har även fundera på åka på en sån här "kontroll" besiktning och va dryg och fråga :)

Postat: tor sep 01, 2011 8:35 pm
av Eriksson

Postat: fre sep 02, 2011 5:55 am
av therealpinto
Ford har dessutom intygat lite olika maxeffekter i Escort:

70 hk: Fram: Escort GT fjädrar. Broms: Enligt 1300 GT d.v.s. skivor fram 220 mm och bromsservo.

106 hk: Fram: Escort Twin Cam spindelben, fjädrar, länkarmar och* krängningshämmare. Bak: Escort Twin Cam bakaxelstag. Karossen sänkt 1/2" med hjälp av mellanlägg mellan fjädrar och axel. Bakaxel Twin Cam. Broms: Twin Cam 245 mm skivor fram, 230x45 mm trummor bak, bromsservo.

150 hk: "Heavy Duty" krängningshämmare och spindelben.* Bromsbelägg fram Ferodo DS 11 eller motsv, bak Ferodo VG 95* eller motsv.

Nu är det här delar som är rätt svåra att få tag på men en MkII har normalt sett 240 mm skivor fram redan, så 70hk-specen brukar man ha utan ändringar. För 106 hk brukar det funka med Capri fjäderben, Capri MkI bakaxel (med 9" trummor), bra fjädrar och dämpare samt reaktionsstagen på bakaxeln.

/Gustaf

Postat: fre sep 02, 2011 6:31 am
av mr Costin
Lite lustigt att dom nämner DS11, det är asbestbelägg och rena racing grejer, otroligt tungtrampade innan dom blir varma. Å andra sidan lär ju inte bilprovningen ta prov på dom och kolla vad det är som sitter där...

Det där intyget känns som det är sen 70 talet...

Postat: fre sep 02, 2011 5:49 pm
av Eriksson
Nu börjar jag veta vad som behövs göras, skulle va kul och få igenom den lagligt.
Får se om de finns nå delar att få tag på..

Tycker frambromsarna på mk2an är så överdimensionerade! för dom hela 57hk, bättre ok en sierran ju..
okej att de inte är ventilerade skivor men har läst att de går att skruva ditt ett par mazda skivor! om de stämmer :)

Postat: fre sep 02, 2011 5:57 pm
av MDE6Y
Gustaf skrev nat om Sierra fjaderben och da antar jag Sierra bromsar gar att applicera. Maste vara lattare med allt i ett paket.
Skulle ge battre geometri o allt vad det var. Jag har Capriben och de lutar lite markligt.
Om du byter keep us updated.

Sent from my U20a using Tapatalk

Postat: lör sep 03, 2011 7:10 am
av therealpinto
Visst är intyget från 1970-talet, Fords intresse av att hitta på nya krav för 40 år gamla bilar är rätt litet :-)

Som jag hintade om beskriver intyget gamla prylar och för de allra flesta är det enklare och billigare att istället köra bilen som ombyggt fordon genom SFRO, eftersom man då kan plocka ihop bättre saker billigare.

Capriben ska inte ge sämre geometri än original om allt är rätt monterat, fördelen med dem är att de sänker cirka 1" och har grövre stötdämpare och hjullager. Bygger man om för Sierraben kan man åtgärda de flesta felen i framvagnsgeometrin för Escort/Capri men det är ju inte bolt on.

/Gustaf

Postat: lör sep 03, 2011 1:24 pm
av MDE6Y
Man får väl ändra länkarmarna för att få Capribene att sitta snyggt(rakt). Men det har jag inte gjort. Dessutom kommer hjulen så långt in. Funderar på att göra nåt åt detta, i framtiden. Vad brukar de göra? Enda alternativet verkar vara att göra nya hål däruppe. Eller korta länkarmarna. Med de där stagen istället för kränghämmaren

Postat: lör sep 03, 2011 2:42 pm
av therealpinto
Man ska inte behöva ändra länkarmarna, det är samma på Capri och Escort och såvitt jag vet är geometrierna i övrigt i praktiken samma.

Tycker man att hjulen kommer långt in så är det bästa att flytta ut hela fjäderbenet, med länge bärarmar och styrstag. Men det behövs mer KPI också om man ska kunna få det riktigt bra och ska man börja ändra sånt kan det vara lika bra att gå på andra fjäderben (Sierra, Volvo 240...).

/Gustaf

Postat: lör sep 03, 2011 2:46 pm
av MDE6Y
Det är säkningen som ställer till det. Man får överdriven negativ camber. Nu kör jag ju med 13" 155mm fram så det gör inte så mycket just nu. Förutom att det ser lite märkligt ut och som jag inbillar mig, känns lite konstigt i ratten.

Postat: mån sep 19, 2011 8:16 pm
av Eriksson
Tänkte på 106 hk setupen då de är typ 100 i vanliga pinton.
Men "Capri MkI bakaxel med 9" trummor" låter inte lätt att hitta precis.. kan man inte skruva ditt en 240 bakaxel med skivor? :rolleyes:

Postat: mån sep 19, 2011 10:40 pm
av MDE6Y
Såklart en volvoaxel gårbra. Tror Gustaf har skrivit det minst 14 gånger