Sida 1 av 1
Motor 1172cc Ford Anglia 100E 58-
Postat: tor nov 29, 2012 12:33 pm
av hans.khan
En motor på 1172cc till Ford Anglia 100E 58- köpes. Den sk helst vara komplett med startmotor/generator men en renoverad/eller bra skick är också intressant utan startmotor/generator men den ska ha kolvar och allt "innanmäte".
Priset är inte så viktigt (så länge den är väldigt bra), eftersom vi är några stycken som är ägare till bilen.
Postat: fre nov 30, 2012 9:36 pm
av Släggmek
Hmm... borde inte detta hamnat under avdelningen Köpes/Säljes?
Bara ett apropå...

du menar den gamla sidventilaren (med rötterna i T-Fordens) nu, vad? Såvitt jag vet passar en del detaljer även från äldre motorer, fast kylning osv förbättrades så man får detektiva om delarnas matchning från fall till fall. De sista låd-angliorna (100E osv.) såldes med toppventilaren som togs fram för efterföljaren med snedrutan (105E osv.), men jag antar

att ni tänker behålla den i veteranskick iofs så det är ströinformation för de som kanske håller på och planerar att modda nån dylik. Kan ju vara bra argument hos besiktningen om man dyker upp med en Kent/X-Flow under huven

.
Postat: lör dec 01, 2012 9:27 am
av hans.khan
angående köp/sälj så får annonsen flyttas, det är bara det att man får mer hjälp i denna sektion (info, säljare, kontakt med andra ägare etc).
Kent-motorn hade varit intressant (har varit intresserad av den tidigare) men precis som du säger är meningen att denna ska vara original. Men det vore inte fel att ha två av dessa skönheter: en original (den vi har) och en med kent-motorn och bättre transmition/broms etc samt glasfiber skärmar (vilket jag hade på min gamla BMW 1800)
Postat: lör dec 01, 2012 7:19 pm
av Släggmek
Ja, det vore ju en kul grej att ställa upp med originalaren på en veteranträff under dagen och sedan diskret ta ut en elak klon i stället på kvällen

- det skulle kunna få en och annan att tappa hakan vid rödljusen

. Fördel här är ju att dessa bilar kan man ju få nästan gratis om de inte är kompletta/körbara även om rosten inte är svår och den låga viklten gör förstås att delar andra rensat ur vid ombygge av en Escort mk I eller II kan vara precis lämpligt utgångsmaterial, så ett extraprojekt behöver inte kosta mycket i insats innan det kommer till omtypningen

. Hoppas det går vägen med veteranprojektet i vilket fall, det är ju inte bland de vanligaste gammelfordarna man ser på träffar numera. Verkar nästan som att det finns flera kvar i törnrosasömn än det finns körbara.
Postat: sön dec 02, 2012 6:15 pm
av hans.khan
Det roliga med denna modell av Anglian är att alla vi som äger den har någon släkting som har haft just denna modell av Anglian men vi har alla varit för små eller inte födda än (finns med i fotoalbumen hos släktingar) för att ha upplevt det.
Postat: tis dec 18, 2012 6:51 am
av Kamremsbyte05
Kent är bra motor. Det sker om tidigare.
Postat: tis dec 18, 2012 7:07 pm
av mr Costin
Jag har en motor från en Anglia, tror den är lite äldre än 58, men jag vet att den funkade som den ska när den togs ut ur bilen. I stort sett komplett.
Pris 1000:-, avhämtning i Alingsås. Växellåda ingår.

Postat: ons dec 19, 2012 5:57 pm
av hans.khan
Har du bilder på den?
vet du hur mycket den väger (så att jag vet om jag kan transportera den själv)?
"I stort sett komplett"
vad är det som saknas?
Postat: ons dec 19, 2012 7:46 pm
av mr Costin
Jag vet inte vad den väger. Den går in i en normal kombi bil, kanske till och med utan att det blir överlass. Lämna svärmor hemma så klarar det sig.
Motorn sitter ihop, den provkördes och plockades i en enhet ut ur bilen den satt i. Växellådan sitter på motorn. Luftrenaren vet jag fattas, sen finns det väl inget fördelarlock och tändkablar. Möjligen är generatorn borta också.
Ska jag kolla riktigt noga så innebär det att jag får flytta några bilar och sen lyfta ner den, och det vete 17 om jag orkar göra utan att jag vet att den lämnar byggnaden samma dag.
Har knappt sett den sen den togs ur bilen för sisådär 25 år sen. Står i en pall i pallstället.
Postat: tor dec 20, 2012 7:54 am
av hans.khan
OK, var den renoverad för 25 år sedan eller lyftes den ur en gammal sliten bil? Jag är intresserad av en motor som är renoverad/eller i bra skick eftersom resten av bilen är renoverad.
Postat: fre dec 21, 2012 8:22 am
av mr Costin
Den sparades för att den gick fint. En kompis har en trädgårdstraktor med sån motor, han skulle ha den i reserv men det har hittills inte behövts.
För 1000:- så ska man nog inte förvänta sig en nyrenoverad motor utan mer ett objekt att börja med. Jag kan utlova att den inte är trasig på nåt sätt, dvs skurna lager eller nåt sånt. Då hade den blivit armeringsjärn för lääänge sen.
Jag kan renovera den, fast då blir det ju ett annat pris.
Postat: fre dec 21, 2012 2:46 pm
av hans.khan
Jag har diskuterat med de andra ägarna av bilen och din motor kan vara intressant för skojs skull att ha som reserv/projekt-motor. Men efterson det inte är någon brådska med motorn så avvaktar vi och ser vad som dyker upp i form av färdigrenoverade/bra motorer.