Sida 1 av 2

pinto ohc bränd ventil

Postat: ons okt 29, 2014 8:10 am
av Caprimk1
Hej nu undrar hur mycket arbete är det att få bytt avgasventil i pinto och är det värt det? Avloppet både suger och blåser så jag antar att en ventil ha gått. Vad tycker ni skall man kanske söka efter en annan 2L pinto, för kanske der blir billigare än att renovera upp ventilerna på den gamla? Måste man även göra cnc arbete då man byter ventiler eller kan man bara byta ut? Svar upskattas. Mvh niklas.

Postat: ons okt 29, 2014 12:11 pm
av therealpinto
Utan att ta isär motorn är det svårt att säga. Men man kan nog räkna med att det behövs nytt ventilsäte och maskinjobben brukar fort kosta pengar, så en fräsch bytestopp är ju betydligt enklare.

Gustaf

Postat: ons okt 29, 2014 1:06 pm
av Cosworth 4x4
Hallå

Kom det där "plötsligt" eller har det blivit sämre och sämre ?

Det var ju inte ovanligt med brända ventiler förr, framför allt när den blyfria soppan kom och folk körde med den i sina gamla pinto som skulle ha blyad soppa eller tillsats medel !

Jag skulle i alla fall börja med att kolla ventilspel, har du tur så kan det vara att den avgasventilen "står på" och aldrig stänger helt !

Annars får du helt enkelt värdera det hela men troligtvis är det billigare med en annan topp om man kan få tag på en fräsch !

// Micke

Postat: ons okt 29, 2014 2:17 pm
av Caprimk1
Köpte granadan för 2 månader sedan. Då jag köpte den påstod förra ägaren att den var i bra skick... Efter en del skruvande kan jag säga jag har sett bättre... Problemet har varit sedan jag köpt den men jag har inte kunnat säga var problemet var efter renovering av förgasare och lite slutsatser kom jag fram till att det måste vars ventilspelet. Bilen har gått bra i 80 lite småryck bara men topphastighet varit 120... Jag har en magkänsla att detta problem säkert varit länge men förra ägaren inte gjort något om det.

Dessutom så fungerar inte org vattentempmätaren och det gamla thermostatet så gick bara upp till 70c vid körning så jag gissar att motorn har börjat koka och han som körde visste inte det. Tills det var försent... Thermostat brukar ju ta stryk av att motorn börjar koka

Postat: ons okt 29, 2014 3:36 pm
av Caprimk1
såg även att man kan lägga på 1.6 topp på 2.0 pinto. hur fungerar detta och vad behövs göras?

Postat: ons okt 29, 2014 5:01 pm
av granadadr
Caprimk1 skrev:såg även att man kan lägga på 1.6 topp på 2.0 pinto. hur fungerar detta och vad behövs göras?
dumt då de har mindre ventiler,

Postat: ons okt 29, 2014 7:50 pm
av Caprimk1
Så ifall jag byter till en efi topp är det bara bolt on?

Postat: ons okt 29, 2014 8:22 pm
av granadadr
Caprimk1 skrev:Så ifall jag byter till en efi topp är det bara bolt on?
ja det är bolton ;)

Postat: tor okt 30, 2014 11:47 am
av Caprimk1
Tackar för all hjälp som kommit! Det blir en 1600 pinto i granadan istället som är i bra skick skulle få komplett motor med generator vattenpump och så vidare och även växellåda för 1000 kronor så jag kunde inte tacka nej. Behöver min bruksbil även snabbt i skick. Antar det blir att renovera 2L pinton o lägga den i caprin. Borde bli lite j*vla snabb då!

Postat: tor okt 30, 2014 12:32 pm
av therealpinto
Nu tror ju jag att en 1600 är helt fel motor i Granada (varvvillig och lite trött i botten) men ska det bara vara en bruksbil och det gäller att få rull på den fort så...

Gustaf

Postat: tor okt 30, 2014 1:17 pm
av Caprimk1
Jag vet, den är för liten. Men jag behöver bilen i skick snabbt så. Dessutom så stör jag mig inte på långsam acceleration för det finns bara raka vägar för mig då jag bor 100 km från stan. Varvvillig är inget problem! Då jag kör 80 så gick min 2L pinto på 3000 rpm

Postat: tor okt 30, 2014 7:57 pm
av granadadr
Caprimk1 skrev:Tackar för all hjälp som kommit! Det blir en 1600 pinto i granadan istället som är i bra skick skulle få komplett motor med generator vattenpump och så vidare och även växellåda för 1000 kronor så jag kunde inte tacka nej. Behöver min bruksbil även snabbt i skick. Antar det blir att renovera 2L pinton o lägga den i caprin. Borde bli lite j*vla snabb då!
usch det lät som helt fel motor i en Granada,

men det är din bil så du gör som du vill,,

lycka till :)

Postat: lör nov 01, 2014 8:07 pm
av Caprimk1
Hej nu undrar jag kan jag använda förgasaren som jag har i min 2L och lägga den rakt på 1600an utan ändra nånting med munstyck? Har en 1600 e-max pinto

Ser ut att vara 2L kamaxel i den även???

Postat: sön nov 02, 2014 8:16 am
av therealpinto
Du kan ju testa men bestyckningen blir förmodligen fel som sagt.

Är det inte e-max som har annat slag/borr än den klassiska 1600? Jag vet inte så mycket om dem, det kom ju inga 1600 Pinto till Sverige efter typ 1977 ungefär.

Gustaf

Postat: sön nov 02, 2014 9:01 am
av Caprimk1
Läste runt på nätet och kom fram till att den har 2L kamaxel 2L motorblock men med lägre slag vilket gör den till 1600 men den har 9.5-1 i kompression vilket är högt. Dubbelportsförgasare sitter på den. Den har en VÄLDIGT konstig effektport denna drivs delvis av gasvajer men det är vaccum som gör att den ska öppna sig ??? Årsmodell borde vara 1984. Dessa 1600 påstods ta mindre bränsle. 75hp (4)hp mera än vanliga 1600. Sägs även vara starka på låga varv i jämförande med vanliga 1600.