Lagar... USA idag, Sverige i morgon?

En avdelning avsatt till Off Topic diskussioner och vardagliga frågor. Här kan du diskutera "allt mellan himmel & jord". Men var snäll och håll det på en rimlig nivå och inom Ford Club Swedens regler och ramar. PS. Poster i detta forum räknas ej. DS.
Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3643
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Lagar... USA idag, Sverige i morgon?

Inlägg av Släggmek »

Nu har ytterligare en storebroderlig lag om vad man får göra i och med bilar införts i en amerikansk delstat, Maryland och mera exakt i orten Ocean City, med viss federal effekt (man tar sig rätten att tillämpa den även på besökande bilar från andra delstater) som uppenbart triggat en del irritation särskilt som polisen tar sig rätt att beslagta(!) bilar om de eller ägarens uppförande t ex i samband drifterbilträffen "H20" på orten (nu börjar man ana var skon klämmer...) bryter mot reglementet. Klart man kan ha synpunkter på sånt där, vi har ibland haft samma problematik runt byn här (och undertecknad vore illa sänd att kasta sten i glashus sett till historien :D), men som det sägs i artikeln så handlar det i förlängningen om större frågor än bus på gatan.

Läsvärt för alla som anser att den enskilda friheten och äganderätten är mera värd än diverse pärmbärares önskan om oinskränkt makt med allmän säkerhet som förevändning; vi har ju bevars samma sorts fogdar här också och det var inte länge sedan det klientelet försökte tvinga fram skrotning av bilar som stått avställda länge. En attackmetod de antagligen hämtat från Kalifornien, som var före med liknande bestämmelser som sattes i bruk, medan vi här lyckades mota bort den idiotin... Så alla som kör sänkt etc bör vara beredda på att nån svensk foliehatt småningom presenterar ett liknande lagförslag som detta - "Monkey see, monkey do" som jänkarna brukar säga:

http://www.thetruthaboutcars.com/2014/0 ... gonna-try/
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Användarvisningsbild
Keller
Legend
Inlägg: 8938
Blev medlem: tor aug 07, 2003 10:00 am
Namn: Simon Keller
Kör: Probe GT, Focus ST250, P100 x2
Ort: Sjöbo
Medlemsnummer: 190
Kontakt:

Inlägg av Keller »

Haha ni e för sköna!
Lugn och fin nu Mats ;) Du ska nog låta bli koffein, ta en kopp kamomillte haha!

Men ajg håller med er dock :)
/Keller


Ford Focus ST250 -18 "Pärlan"
Ford Probe 2,2 Turbo -92 "Hamster-Racing"
Ford P100 -90 "Pickis"

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3643
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Och håll även gärna med om den samhällsstabiliserande verkan i att blåsa av ångan :wild::wild: så här virtuellt ibland (min teori är att både diskussionsforum. drifting och älgjakten kanaliserar bort agressioner och minskar samhällsproblemen :laughing:), må vara kanske med nån risk att vi väcker nån fler att ifrågasätta disciplintänket :D. Jag tror Mats var nåt på spåren där, för övrigt. Inget gott kommer ur tvång.
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Anglofilen
Veteran
Inlägg: 324
Blev medlem: tis jan 22, 2013 10:06 pm
Namn: Peter E
Kör: 1 Fikus FWD, resten av fordskrotet
och lillvolvon driver därbak.
Ort: Sundbyberg

Inlägg av Anglofilen »

Skönt skrivet av er båda, kan bara hålla med till fullo.

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Det låter ju helt barockt :-o
Hur fasen kan de skapa sådana regler?

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3643
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Det där låter alltför bekant, som sagt är det väl snarare frågan om besittningsrätt än ägande i detta land där allt tycks vara bara på lån från staten tills nåt behöver tas i anspråk. Kommer att tänka på en anhörig till en släkting som höll på att bli av med en bra del (och i förlängningen hade det nog blivit mycket mera) av sin fastighet när nån fick vittring på att där fanns uranhaltig chiffer under marken, och enligt lagarna så äger man ju bara ytlagret av sin mark... Turligt nog var inte halten hög nog för att visa sig värd att starta utvinning, annars hade det bara varit att flytta på sig. Nästan all konfiskation går ju att försvara med att skylla på "samhällsintressen", här i krokarna är det mycket sånt påhejat av lycksökarna i vindkraftsmaffian. Nån debattör skrev nyligen i nån tidning att vi har en lång tradition av intern kolonisation, mitt i prick tycker jag.

När det kommer till fastigheter så verkar det mesta funka retroaktivt, en annan har väl haft tur som bara åkt på att montera takstegar osv (vilket jag iofs var helt med på ur säkerhetssynpunkt) men nog syns det som det blir lite mera totalitärt för varje år med en utveckling mot den tyska regelstandarden där "allt som inte är uttryckligen tillåtet är förbjudet". I tidningen Klassiker häromsistens presenterades en studieresa till Östberlin och efter visst igenkännande av 70-talsbostadskaserner tydligen påvisat inspirerade av Miljonprogrammet så kommenterade någon att Sverige är som ett Tyskland för barn, undrar just om det då var det avsomnade DDR som man syftade på... :p
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Skriv svar