Cosworth frågor ....

Allt om Fords Cosworth-modeller.
magican

Inlägg av magican »

Bra tråd de här, om den får vara ifred från sabotörer :)

Ang tändningen så är den absolut enda orsaken till att den nu skulle kunna vara dålig att den inte klarar av att skicka lika hög spänning mot stiften vid höga rpm, som jag ser det då.

RS500 skulle jag väl gissa att dom inte hade spridare som flödade som dom ville, lösningen var väl att ta dubbelt så många istället, alternativt spridningsbilden, men det låter inte så troligt.

Vattensystemet gjordes väl om för att det inte var så smart att den inte cirkulerade FÖRE termostaten öppnat, ej lyckat om du då matar på med turbon för tidigt, lite lätt varmt i toppen :)

Tror dock att båda topparna är precis lika vänliga att porta, beror nog betydligt mer på vem som portar ;)

ang wg-klockan kanske det blir snabbare respons när man öppnar/stänger spjället om den "känner av det" närmare spjället, så att säga, men vad, 0.1s skillnad eller? :)

Kolvar & stakar är bra, 500+ skulle jag åka utan & oroa mig, byter man till total seal och gör urtag för ventiler har man kolvar som räcker långt.

200/205, finns det så mkt info om, orkar inte skriva/gissa.


Plenum, oljepump är nog saker som ligger i "skitsamma" lådan.. tror varken det gör till eller från.

ARP tjosan, då är vi väl inne på hållfasthet i material, vilket jag inte är insatt i, dock fattar jag att det måste vara ett mycket "stummare" material. Jag ska dock inte ha ARP ändå. Att orignal bultar skulle flyga av som pang-pang vid 2.0 bar låter fånigt. iaf om dom är ny, och inte 20 år :)

Aja, nu orkar jag inte gissa mer.. ut & röka..

Nu har jag gissat till stor del, delat med mig lite snabbt av tankar. Skäll inte på mig om såhär är det, om du inte kan hänvisa till Einstein eller så, menar, din gissning är ju knappast mer rätt än min gissning :)

Skriv svar