mondeo kokar efter renovering zetec

Allt om Fords modeller Edge, Mondeo, Galaxy & S-Max.
tomas tomas

mondeo kokar efter renovering zetec

Inlägg av tomas tomas »

hej har fixat min bil som hade gått varm. jag fick byta botten delen på motorn då kolvringarna hade fått stryck.plana toppen skruva i hop den precis klar nu och bilen startar bra men kokar efter en stund. alla packningar är bytta samt vatten pump remmar osv.. varför kokar den tro.. det måste ju vara toppen det är fel på tycker jag, men den har ju vari inne på planing då provtrycker dom den väl.

tacksam för svar.. bilen är en 97a 2,0

rallygralle
Legend
Inlägg: 1003
Blev medlem: tor apr 15, 2004 9:46 am
Namn: fredrik granberg
Kör: 1st capri 78 ranger 2014 kuga 2014 sierra 4x4 91
Ort: vindeln

Inlägg av rallygralle »

den provtrycks bar på begäran efterom det är en kostnad
+ skulle tro att den är spruken

tomas tomas

Inlägg av tomas tomas »

hej nu har jag skruvat ur toppen igen, man börjar bli expert på det vid det här laget.

man kan inte se någon spricka i toppen, det verkar vara rent och fint. men vart ska sprickan sitta för att det ska läcka avgaser i vattnet.om ni förstår vad vad jag menar.

ReD-

Inlägg av ReD- »

tomas tomas skrev:hej nu har jag skruvat ur toppen igen, man börjar bli expert på det vid det här laget.

man kan inte se någon spricka i toppen, det verkar vara rent och fint. men vart ska sprickan sitta för att det ska läcka avgaser i vattnet.om ni förstår vad vad jag menar.
inte så duktig på detta.. men isf måste det ju vara en spricka nånstans mellan vattenkanaler å förbränningsrum ? eller är jag helt ute å velar ?:P.

vad jag förstått det som så behöver sprickan inte vara synlig med ögat för att ställa till med problem!.

tomas tomas

Inlägg av tomas tomas »

vet ej vad felet är, men nu har jag köpt en ny komplett topp och ska plana den i morrn sen får vi se, om det funkar,

dom gamla delarna är till salu, för den som vill köpa dom billigt för renovering.
komplett motor mondeo 2,0i zetec+koppling

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

du har pm!

jimmy.e

du har pm

Inlägg av jimmy.e »

du har pm från mej också.(ett sen igår)

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3644
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Börjar undra om det stämmer vad jag hört ryktas, att man ska akta sig för de 2-3 första åren av Mondeo och Zetec-motorn - t ex hörde jag när de var rätt nya att nån i trakten fick ny motor på garantin, den nya höll inte länge heller... :kopfkratz:. Ford har ju själva dumpat dom för Duratec-fyran (stämmer det att det är Mazda som konstruerat? :D ), jämför med Pinton som hängde med i runt 30 år i olika former. Kanske nån vet vad som är grundproblemet?

Användarvisningsbild
Fast Ford
Veteran
Inlägg: 805
Blev medlem: lör apr 10, 2004 10:00 am
Namn: Petter Wejsfelt
Kör: Allt svart, resten vitt!
Ort: Lidköping
Kontakt:

Inlägg av Fast Ford »

LUFT... Kompisen som jobbar på ford blev varnad för det innan han bytte packning på sin fars mondeo,ändå kokade den sen och dom fick göra om. Dom gamla ZETEC är extremt svårluftade. Vanligt förekommande problem efter topprenovering/Petter

dajo
Veteran
Inlägg: 241
Blev medlem: sön okt 17, 2004 10:50 pm
Namn: Daniel Jönsson
Kör: Mondeo
Ort: Trollhättan

Inlägg av dajo »

Hur gör man när man luftar?
Kör: Mondeo HGV 2.0 -06

Skriv svar