Pressrelease: Fords snabbaste Mustang någonsin gör Europa-debut på brittiska Goodwood

Allt om Fords modell Mustang.
Focus RS
Legend
Inlägg: 10140
Blev medlem: ons sep 10, 2003 10:00 am
Namn: Per-Anders G
Kör: Ford
Ort: Karlstad
Medlemsnummer: 3

Pressrelease: Fords snabbaste Mustang någonsin gör Europa-debut på brittiska Goodwood

Inlägg av Focus RS »

Pressrelease från Ford Motor Company AB
Bild

• Ford Shelby GT500 visas för första gången i Europa; den snabbaste produktionsmodellen av Mustang någonsin tar sig uppför backen i engelska Goodwood framför tusentals motorsportsintresserade.
• Modellen har en toppfart på över 320 km/h och en 5,8-liters V8 som ger hela 662 hästar – mer än någon annan produktionsbil i Nordamerika.
• Ford Shelby GT500 är den senaste Mustang-modellen som utvecklats i samarbete med racinglegenden Carroll Shelby som avled i maj.
• Nya Focus ST bjuder på biljakt inför sin framträdande roll i den engelska actionrullen The Sweeney.

GOODWOOD, Storbritannien, 3 juli, 2012 – Fords snabbaste och starkaste Mustang har gjort Europa-debut, på Goodwood Festival of Speed i södra England.

Den här superbilen, som nyligen lanserades i Nordamerika, kördes av inbjudna gästförare uppför den välkända backen i Goodwood.

Ford Shelby GT500 har en toppfart på över 320 km/h och en 5,8-liters V8 som ger hela 662 hästkrafter – mer än någon annan produktionsbil i Nordamerika.

”Med Shelby GT500 tar vi våra högprestandamodeller till en helt ny nivå,” kommenterar Hermann Salenbauch, chef för avancerad produktion på Ford. ”Den här modellen förkroppsligar verkligen höga prestanda – oavsett om det handlar om 0 till 100, toppfart, bankörning eller kvartsmilen.”

Med sin unika kombination av hillclimb, rallybana, garden party och motormässa attraherar Goodwood Festival of Speed omkring 150 000 motorentusiaster varje år sedan starten 1993. I centrum står festivalens hillclimb – en träd- och murkantad 90-metersstigning på drygt 1600 meter.

Här kan nya Shelby GT500 briljera med sina främre bromsar bestyckade med sexkolvs bromsok från Brembo™, förstärkt växellåda som ger överlägsen dragkraft, finjusterad upphängning och en användarstyrd startkontroll som är väl synkad med motorns och chassits styrsystem.

Den Shelby-modell som deltog i Goodwood var dessutom utrustad med tillvalet Performance Package, vilket betyder elektroniskt justerbara dämpare och en differentialbroms från Torsen® plus ett Track Package för racing med tre extra kylare.

En framgrill som skapar downforce (trycker bilen nedåt), en aggressiv splitter, ett fyrdelat avgassystem och gjutna aluminiumfälgar skiljer Shelby GT500 från andra Mustang-modeller. Det är den senaste Mustang-modellen som utvecklats i samarbete med racinglegenden Carroll Shelby som avled i maj.

På Goodwood repeterade Fords nya Focus ST inför sin kommande roll i den brittiska storfilmen The Sweeney. Stuntförare låtsades vara poliserna Jack Regan och George Carter i en svart Ford Focus ST och jagade en Jaguar XFR uppför den branta backen i Goodwood.

hans.khan
Veteran
Inlägg: 269
Blev medlem: ons jun 24, 2009 3:13 pm
Namn: Hans Khan
Kör: Ford Focus, Ford Escort, Ford Galaxy
Ort: Gislaved

Inlägg av hans.khan »

Kommer till Sverige?

Användarvisningsbild
Daniel666
Legend
Inlägg: 1379
Blev medlem: tor okt 05, 2006 3:42 pm
Namn: Daniel Schöneman
Kör: Fiesta ST200 -17
Ort: Partille
Medlemsnummer: 29

Inlägg av Daniel666 »

Vi får hoppas någon tar in en sådan, hade varit roligt att se.
Fiesta ST200 -17
Fiesta Xr4 -06
Mondeo Ghia -96
Fiesta 1,1 -81

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

Jag skulle gissa att motorcentralen tar in minst en iallafall. ;)
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

Skriv svar