Växellåda + Motorbyte?

Allt om Fords modeller Capri, Granada, Taunus, samt övriga modeller.
TC1
Nybörjare
Inlägg: 4
Blev medlem: ons jun 18, 2014 2:13 pm
Namn: Lars R
Kör: Ford Taunus TC1 -75
Ort: Umeå

Växellåda + Motorbyte?

Inlägg av TC1 »

Hejsan alla glada. Jag har några frågor som jag antar att ni kloka människor har något svar på.

Jag äger en Ford Taunus TC1'a från 75. Tidigare ägare har bytt motor i den från 1.6 till 2L motor. Nu är det så att växellådan har börjat skrika nått så in i h*vete och jag söker efter en 5vxl istället för 4 och undrar

1. Om motorn 26M/valfri V6'a med effekt på 125 HK passar rätt så smärtfritt eller om man måste ner och modifiera kardanaxeln etcetera.

2. Om det inte är särskilt smärtfritt så blir det då plan B med att bara byta växellåda, vad finns det då för 5 växlade bilar man kan sno en växellåda ifrån som mer eller mindre passar likt handen i handsken?

Tack på förhand! / TC1

Användarvisningsbild
MrB
Veteran
Inlägg: 633
Blev medlem: mån mar 01, 2010 3:12 pm
Namn: Björn Liedström
Kör: Capri
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 259

Inlägg av MrB »

vad sitter det för låda nu då . En typ9 (5vxl sierra låda ) passar bra rätt på motorn men du måste nog korta kardanaxel ,men det beror ju på vilken låda du har idag
du kan ju titta på länken och se om du känner igen någon låda
http://www.burtonpower.com/tuning-guides.html
Old FORD's can always be faster ......

TC1
Nybörjare
Inlägg: 4
Blev medlem: ons jun 18, 2014 2:13 pm
Namn: Lars R
Kör: Ford Taunus TC1 -75
Ort: Umeå

Inlägg av TC1 »

Sprang och kollade. Ser ut som att det sitter en typ 2 låda på den.

TC1
Nybörjare
Inlägg: 4
Blev medlem: ons jun 18, 2014 2:13 pm
Namn: Lars R
Kör: Ford Taunus TC1 -75
Ort: Umeå

Inlägg av TC1 »

Bump.

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3644
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Ja, bortsett från att kronhjulet på lilla axeln är aningen litet så brukar pinjong-drevet nötas ner rätt kvickt av belastningen från det högre vridet och sen börjar det alltmer hörbart gnola vaggvisor för sig självt :whistling:j: ett tag (inledningsvis blir glappet mest axiellt och känns som en stöt vid växlingar, ungefär som om hardyskivan vore dålig) innan det slutligen tappar det mesta ingreppet så småningom och börjar låta spårvagn efter nog många hårda starter. Dessutom minskar i praktiken toppfarten eftersom V6:an med standardkam har lägre maxvarv än Pinto 1600, minst 500 rpm under om jag minns korrekt.

Sen är ju bromsarna pinsamt små (samma trummor som basutrustade Escorter hade, både RWD och FWD), så redan det är anledning att uppgradera.

Ska tillägga att bakaxelns medbringare som möter mellanaxeln är i princip likadan på alla axlarna som suttit under Taunus TC (iaf alla jag rotat i) med bara en mindre avvikelse i design (förekommer 2 nästan identiska, total radie och längd är desamma) och samma splines och bultcirkel på bägge (btw är cirkeln och radien nära Volvos, har för mig deras mått är bara några mm större). Saknas det så kan man ta från axeln till en Escort mk II, förmodar även Capri har likadan.
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Användarvisningsbild
granadadr
Legend
Inlägg: 6709
Blev medlem: ons okt 08, 2003 10:00 am
Namn: Jörgen A.
Kör: Granada, scorpio samt en del andra Fordar
Ort: Skellefteå

Inlägg av granadadr »

en typ 9 låda passar bolt inkl kardan,, det gör den på granada då gör den ju det på taunus :)
en mt 75 passar påmotorn,, men INGET passar i kardanväg,, så man måste bygga eget,

TC1
Nybörjare
Inlägg: 4
Blev medlem: ons jun 18, 2014 2:13 pm
Namn: Lars R
Kör: Ford Taunus TC1 -75
Ort: Umeå

Inlägg av TC1 »

Tackar så hemskt mycket för alla svar! Så mycket kunskap att man blir lite till sig. Tack åter igen!

Användarvisningsbild
granadadr
Legend
Inlägg: 6709
Blev medlem: ons okt 08, 2003 10:00 am
Namn: Jörgen A.
Kör: Granada, scorpio samt en del andra Fordar
Ort: Skellefteå

Inlägg av granadadr »

TC1 skrev:Tackar så hemskt mycket för alla svar! Så mycket kunskap att man blir lite till sig. Tack åter igen!
kontakta mig så kanske jag kan kika på det när jag har vägarna förbi ;) bor ju inte så långt ifrån :)

Skriv svar