Skogsjobb med VW-bulle.

Avdelning där vi samlar alla motorrelaterade (ex. bilar, motorer och motorsport) bilder och filmer som vi vill dela med oss av.
Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3644
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Skogsjobb med VW-bulle.

Inlägg av Släggmek »

Så skruvat skruvprojekt att det nästan känns iscensatt - att plocka ihop ett skogsfynd till körbar PÅ PLATS! :Odd: Bevisar att nästan allt går bara man är lite tokig och verklig ger sig f-n på att lyckas... Det där skulle jag velat se i Roadkill bara för att se hur de skulle kunna klanta till det men då hade det väl slutat med att de satt eld på bussen i stället :D.



Nu skulle det förstås varit en FK Taunus-Transit men nåja, ingenjören Alfred Haesner hade händerna i tillkomsten av bägge (VW:n först) så det är nära nog. Och visst är de fulfräna bägge två :cool:.
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Tags:

Användarvisningsbild
RickardEM
Legend
Inlägg: 7151
Blev medlem: lör aug 23, 2003 10:00 am
Namn: Rickard Ribbing
Kör: Ka -97 & -10, Transit -98, 00, 01 & -09, Puma -20, Taunus -66, Fiesta -77 & -16, Granada -84, Escort -84
Ort: Gyttorp
Medlemsnummer: 56

Inlägg av RickardEM »

Släggmek skrev:Så skruvat skruvprojekt att det nästan känns iscensatt - att plocka ihop ett skogsfynd till körbar PÅ PLATS! :Odd: Bevisar att nästan allt går bara man är lite tokig och verklig ger sig f-n på att lyckas... Det där skulle jag velat se i Roadkill bara för att se hur de skulle kunna klanta till det men då hade det väl slutat med att de satt eld på bussen i stället :D.



Nu skulle det förstås varit en FK Taunus-Transit men nåja, ingenjören Alfred Haesner hade händerna i tillkomsten av bägge (VW:n först) så det är nära nog. Och visst är de fulfräna bägge två :cool:.
Jösses vilket projekt! :)
Allt går med mycket vilja vekar det som. :D

\Rickard

Skriv svar